VMware, 1998 senesinde 5 bilişim teknolojileri uzmanı tarafından kurulmuştur. VMware, sanallaştırma üzerine yazılımlar geliştiren bir şirkettir. Bu alanda lider konuma gelmiş olan şirket, her geçen gün bu anlamdaki gelişmeleri devam ettirmektedir. Söz konusu şirket sanallaştırma alanında aynı zamanda en çok tercih edilen şirkettir. Şirketin geliştirdiği sanallaştırma yazılım ve uygulamaları sunucu tarafından kullanılanlar ve masaüstü uygulamalar tarafından kullanılanlar olmak üzere ikiye ayrılmaktadır.

VMware, piyasaya ilk olarak VMware Workstation yazılımını sürmüştür. Sonrasında VMware GSX Server sürümü ile piyasadaki ağırlığını artırmıştır. 2001 yılından itibaren sürekli artan bir başarı ile piyasadaki varlığını geliştirerek sürdürmüştür.

Şirketin bu başarısındaki en önemli etmen sunulan yazılımların tamamının var olan tüm mayor işletim sistemleri ile uyumlu olmasıdır. Geliştirilen yazılım Windows, Linux, Mac OSX başta olmak üzere birçok ana platform tarafından desteklenmektedir.

VMware Ne İşe Yarar?

VMware, sunucu yöneticileri ve kişisel bilgisayarlarda birçok yazılım ve uygulamanın simüle edilmesi için kullanılan bir mekanizmadır. Bu kapsamda sistem sanallaştırma yazılımlarını geliştirmeye devam etmektedir. Kullanıcılar bu sanallaştırma yazılımları sayesinde birçok ihtiyacını karşılayabilir. Geliştirilen tüm sistemlerin kullanımı son derece pratiktir.

Yukarıda da belirtildiği gibi VMware yazılımları sunucu ve masaüstü yazılımlar olmak üzere iki farklı alanda kullanılır. Hangi platformda bu mekanizmayı kullanacaksanız ona göre tercihinizi yapmanız gerekir.

Masaüstü Platformlarda VMware Avantajları Nelerdir?

Yukarıda da açıklandığı gibi VMware’ın masaüstü ve sunucu platformlarında kullanımı farklıdır. Bu kapsamda masaüstü kullanımından sağlanan avantajlar şunlardır.

 • VMware, bilgisayarda birden fazla işletim sistemi kullanımına olanak sağlar. Dual boot yöntemini kullanmanıza ihtiyaç kalmadan bilgisayarınıza istediğiniz kadar işletim sistemi kurabilirsiniz. Sistemin sağladığı en önemli avantajlar arasında bunu sayabiliriz.
 • Bilgisayarınızın işletim sistemi üzerinde kullanmak istediğiniz herhangi bir yazılımı VMware ile oluşturacağınız sanal bir işletim sistemi üzerinde kullanarak işletim sistemini riske atmamış olursunuz.
 • VMware’ı Linux işletim sistemini kullanırken, söz konusu işletim sistemini desteklemeyen yazılımları çalıştırmak için VMware kullanabilirsiniz.  
 • Özel işlemleriniz için gerçekleştireceğiniz yüklemelerde işletim sisteminin güvenliğini sağlamış olursunuz.
 • Otomatik olarak boot ile çalışan yazılımları kullanabilirsiniz.

Sunucu Platformunda VMware Avantajları Nelerdir?

Sunucu (server) sistemlerinde VMware kullanımını ve bu sistemin sağladığı avantajları şu şekilde sıralayabiliriz.

 • Tek bir sunucu üzerinde birden fazla işletim sisteminin çalışmasını sağlar. Bunun yanında sistem bölümlere ayrılarak çeşitli sunucu birimleri oluşturulabilir.
 • Oluşturduğunuz sunucuları yönetebileceğiniz gibi bunların kontrolünü başkasına da verebilirsiniz.
 • Uzaktan ya da yakından erişim ile kolayca sunucuların kontrolünü sağlayabilirsiniz. Bu sayede sunucu üzerinde hâkimiyet kurabilirsiniz.
 • Sunucuya erişim kısıtlaması getirebilirsiniz. Bu sayede başkalarının sunucuyu kullanmasını engelleyebilirsiniz.
 • Oluşturduğunuz sanal sunucuları kolayca askıya alabilirsiniz.
 • Sanal sunuculara ihtiyaç duyduğunuz ölçüde IP adresi ataması yapabilirsiniz.

Yukarıda sayılanlar sadece VMware kullanıcılarının sahip olacağı genel avantajlardır. Söz konusu avantajlar yukarıdakiler ile kısıtlı değildir. İhtiyacınız ölçüsünde sistemden daha fazla avantaj elde edebilirsiniz.

Masaüstü VMware Nasıl Kullanılır?

Yukarıda da açıklandığı gibi VMware dijital platformda en çok tercih edilen sanallaştırma yazılımlarından biridir. Sistemin bu denli fazla tercih edilme nedeni çapraz platform desteğine sahip olmasıdır. Bu sayede sistem tüm işletim sistemi sürücülerinde rahatlıkla kullanılabilir. Bu başlığımızda öncelikle VMware ürünlerinin hangi kullanıcılar için geliştirildiğine bir göz atalım.

 • VMware Workstation: bu uygulama ile kullanıcı, aynı bilgisayar üzerine farklı işletim sistemleri kopyalayabilir. Örnek vermek gerekirse bilgisayarlarda genellikle Windows işletim sistemi kullanılır. Sisteme bunun yanında bir de Linux işletim sistemi kurmak istiyorsanız VMware Workstation uygulamasını tercih edebilirsiniz.
 • VMware Fusion: Bu uygulama, Mac işletim sistemine sahip olan kullanıcılar için geliştirilmiş bir sistemdir. VMware Fusion’ın özellikle Mac işletim sistemini kullananlar için geliştirildiğini söyleyebiliriz.
 • VMware Player: VMware uygulamasını bilgisayarlarında ücretsiz olarak kullanmak isteyenler için bu sistem geliştirilmiştir. Bu kapsamda söz konusu uygulama kişisel VMware kullanıcıları için idealdir.

Yukarıdaki sürümlerin tamamı VMware’ı masaüstü bilgisayarlarda kullanmak için geliştirilmiştir. Yukarıdaki sürümlerin kullanımı için ekstra bir kaynaktan bilgi almanıza gerek yoktur. Sadece hangi uygulamayı hangi işletim sisteminde kullanacağınıza karar vermeniz gerekir. İşletim sisteminiz ile uyumlu VMware uygulamasını bilgisayarınıza indirerek kolayca kullanabilirsiniz. Kurulum gerçekleştirildikten sonra sanal bilgisayarınızı oluşturabilirsiniz.

Sunucular İçin VMware Nasıl Kullanılır?

VMware, sadece masaüstü platformlar için geliştirilmiş bir uygulama değildir. Sunucular için VMware kullanımında da yukarıda da açıklandığı gibi önemli avantajlar elde edilebilir. VMware ile kullanabileceğiniz sunucu sürümlerini aşağıda bulabilirsiniz. Masaüstü sürümü ya da diğer sanallaştırma yazılımlarının aksine sunucu VMware yazılımlarının birincil işletim sistemine kurulu olmasına gerek yoktur.

 • VMware ESX Server: profesyonel seviyede kullanılan VMware sunucu uygulaması budur. Son derece geliştirilmiş bir yapıya sahip olan VMware ESX Server, ücretsiz sürümlere nazaran çok önemli avantajlara sahiptir. Bu sistem ile çok daha yüksek performansta sanallaştırma deneyimi yaşayabilirsiniz.
 • VMware ESXi Server: sistemi ESX Server’dan ayıran en önemli özellik servis konsolunun BusyBox ile değiştirilmiş olmasıdır. Bu sayede VMware, en az disc alanına ihtiyaç duyduğu gibi çok kolay bir kullanım olanağı sağlamaktadır.
 • VMware Server: Bu sürüm, Microsoft, ya da Linux işletim sistemlerinde kullanılan ücretsiz VMware yazılımıdır. 

VMware masaüstü sürümlerinde olduğu gibi sunucu sürümlerinde de kullanım oldukça kolaydır. Fakat sistemin nasıl kullanılması gerektiğine hâkim olmak önemli bir ayrıcalıktır. Özellikle sunucu sürümlerinin kullanımı sanıldığı kadar kolay değildir. Bu kapsamda bir sistem yöneticisinden ya da kullanma kılavuzundan destek almanız önemlidir.

VMware İle Neler Yapılabilir?

Bahse konu yazılım kullanılarak ne denli önemli avantajlar elde edeceğiniz yukarıda belirtmiştik. Bu başlığımızda bu uygulama ile neler yapabileceğinizden bahsetmek istiyoruz.

 • Bulut üzerinde çalışan uygulamalar oluşturabilirsiniz.
 • Mevcut uygulamaların geliştirilmesini sağlayabilirsiniz.
 • Uygulamaları birden fazla bulut sisteminde çalıştırabilirsiniz.
 • Uçtan uca ağ mimarisi geliştirebilirsiniz.
 • Sistemin yapısal güvenliğine katkı sağlayabilirsiniz.

VMware İle Dijital Çalışma Ortamının Hazırlanması

Bu sistemi kullanarak şirket çalışanlarının her zaman ve her yerde iş yapmasını sağlayabilirsiniz. Bunu yaparken de sistemin güvenliğini sağlamış olursunuz. Zekâ tabanlı bir sistem olan bu mekanizma ile tüm dizüstü, masaüstü ya da cep telefonlarını tek bir merkezden yönetebilirsiniz. Tabi söz konusu cihazların hepsinin platforma dâhil edilmesi gerekir.

 • Kullanıcıların tercihlerini ve esnekliğini bu sistem ile destekleyebilirsiniz.
 • Sistemin güvenliğini artırarak bilişim teknolojileri yönetimini basite indirgeyebilirsiniz.
 • Uzaktan çalışma sağlayan dinamik bir işgücü mekanizması oluşturabilirsiniz.

VMware İle Yapısal Güvenlik

Sistemin her türlü güvenliğini sağlamak adına bu mekanizmanın altyapısından yararlanabilirsiniz. Yapısal güvenlik mekanizması, sistemin güvenliğini sağlamak adına iş yükü, ağ, çalışma ortamları ve bulut sistemleri arasında benzersizliği sağlar. Bu mekanizma ile aşağıdaki faydaları sağlayabilirsiniz.

 • Sisteme gelen tehditlerin görünmesini sağlayabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here