Vcloud‘un tam olarak ne anlama geldiği konusu biraz kafa karıştırıcı olabilir. Bu yüzden vcloud‘un evrimine ve bugün piyasada nerede oturduğuna kısa bir göz atalım.

VMware ilk olarak Las Vegas 2008 VMworld Konferansı’nda vCloud etiketini tanıttı. İlk günlerde, vCloud Pavilion‘dan vCloud Hybrid Service ve vCloud Air’e kadar birçok yineleme işlemi gerçekleştirildi. 2017 yılında Fransız bulut bilişim şirketi OVH tarafından satın alınan VMware vsphere‘i çalıştıran bir hizmet olarak kamu altyapısı sağladı.

Son birkaç yılda, VMware odağını bulut yazılım sistemlerini Amazon, Microsoft, Google, IBM ve Oracle’ın önde gelen bulut sağlayıcılarıyla entegrasyonuna kaydırdı.

Buna ek olarak, VMware, bulut bilişimin faydalarını müşterinin mevcut veri merkezlerine özel ve hibrit bulut dağıtımları yoluyla getirmeyi ve bulut tabanlı uygulama geliştirme platformları sağlamayı amaçlamaktadır.

VMware hala OVH ile vCloud Air için pazar çözümleri ve müşteri desteği konusunda işbirliği yapsa da, bu satın alma, vmware’in bir bulut sağlayıcısı olmaktan uzaklaşmasını ve çok bulutlu platformların dağıtımı ve yönetimi için yapı taşlarını geliştirmeyi önerdi.

Vmware artık vCloud Suite’i bir bulut altyapı yönetimi çözümü olarak sınıflandırıyor. VMware Cloud Director (VCD) Bulut sağlayıcıları için bir bulut hizmeti dağıtım platformu olmayı amaçlıyor. Vmware’in Genel Bulut çözüm hizmeti tanımına göre, VMware Bulut sağlayıcıları, bulut hizmetlerini VMware yazılımı üzerine inşa eden küresel bir hizmet sağlayıcı ağıdır.

vCloud Suite Nedir?

Vmware destekli bulut sistemleri, VMware Cloud Director ile VMware vsphere’i ve vCloud uygulama programlama ara yüzlerini kullanır.Orijinal vCloud Air, OVH aracılığıyla vSphere, vCenter ve NSX dâhil olmak üzere kurumsal desteğe sahip bir özel bulu sistemi olarak kullanılabilir.

VMware vCloud Suite, kurumsal olarak kanıtlanmış sanallaştırma platformu vSphere ve çoklu bulut yönetim çözümü vrealize’in birleşimidir. VMware vSphere, sunucu sanallaştırması sağlayan ESXi hipervizörünü ve fiziksel ESXi ana bilgisayarlarının ve sanal makinelerin yönetimini merkezileştiren ve yüksek kullanılabilirlik gibi bazı kurumsal özellikleri etkinleştiren vCenter Server‘ı içerir.

VCloud paketindeki vSphere ile birlikte gelen vrealize, çoklu bulut yönetimi ve modern uygulamalar için otomasyon, orkestrasyon ve akıllı bilişim teknolojileri işlemleri sunar. Vrealize paketi aşağıdaki ürünleri içerir.

  • Vrealize Automation: Runbook’ları ve iş yükü dağıtımlarını otomatikleştirmek için hizalanmış orkestrasyon ile self servis sağlama, hizmet kataloğu, yönetişim ve işlemleri için kullanılır.
  • Vrealize Operations: Makine öğrenimi ile çalışan ve kendi kendine çalışan operasyonel yetenekler, izleme, otomatik iyileştirme, performans optimizasyonu, kapasite yönetimi ve planlama, kullanım ölçümü, hizmet fiyatlandırması ve geri ödeme sağlar.
  • Vrealize Log Insight: Operasyonel görünürlük, sorun giderme ve uyumluluk için merkezi günlük yönetimi ve akıllı günlük analizi sağlar.
  • Vrealize Suite Lifecycle Manager: vCloud suite için kapsamlı bir yönetim çözümü sunar.

Ayrıca, vCloud Suite, Vsphere’i Kubernetes ile tamamen destekler ve NSX ve vSAN gibi diğer yazılım tanımlı veri bileşenleriyle sorunsuz bir şekilde bütünleşir.

Vrealize Automation Sistemi

VMware destekli bir hibrit bulut sistemi, özel bulutu bir genel VMware bulut teklifi veya başka bir genel bulut hizmeti ile bağlayarak oluşturulabilir. VCloud Suite ile altyapı yöneticileri, birçok ortamda modern altyapıyı sunmak ve yönetmek için özel ve genel bulutları entegre edebilir. Geliştiriciler, API, komut satırı arabirimi (CLI) veya hizmet kataloğu grafik kullanıcı arabirimi (GUI) aracılığıyla altyapı hizmetlerini kullanabilir.

VMware Bulut Direktörü

VMware Cloud Director, vmware’in bulut hizmetleri platformudur ve bulut sağlayıcılarını küresel VMware Cloud estates’i yönetmek için API tabanlı bir bulut altyapısı kontrol sistemi ile güçlendirir. VMware Cloud Provider programı (VCPP) aracılığıyla sunulan VMware Cloud Director, bulut servis sağlayıcılarının bilgi işlem kaynaklarının ve hizmetlerinin sağlanmasını ve yönetimini otomatikleştirmesini sağlar. VMware Cloud Director tarafından sağlanan temel özellikler şunlardır:

  • Bir dizi hizmet seçeneğiyle yazılım tanımlı veri merkezi işlemleri sağlayan sanal veri merkezlerinde bilgi işlem kaynaklarını bir araya getirir.
  • Kurumsal sınıf Kubernetes ve yaşam döngüsü yönetimi ile modern uygulamaların bulut tabanlı gelişimini sağlar.
  • VMware Cloud Director Terraform provider ile hizmete hazır bulut yığınlarını kod olarak otomatikleştirir.
  • Bulut kaynak yönetimi, hizmet, güvenlik, uyumluluk ve bağımsız rol tabanlı erişim kontrolüne politika odaklı yaklaşım sağlar.
  • Önde gelen depolama, ağ, güvenlik, veri koruma ve diğer yazılım satıcıları veya özel uygulamalarla entegrasyon için merkezi bir hizmet paketi oluşturur.
  • Görünürlük ve öngörücü iyileştirme ile kurumsal ölçekli çoklu SDDC ortamları için tek yönetim ve izleme bölmesi sağlar.

Yukarıda sayılan özellikler, bulut sağlayıcılarının IaaS barındırma hizmetinden karlı bir bulut hizmetleri portföyüne geçiş yapmasına ve önemli avantajlar sağlamalarına olanak tanır.

VMware Bulut Müşterileri

VMware Cloud, yönetilen bir hizmet olarak veya eksiksiz bir self servis kontrol seti ile tam bir VMware yazılım tanımlı veri merkezinin tüketim modelidir. Bulut hizmetlerini ve iş ortağı hizmetlerini tek bir web ara yüzünden veya API kümesinden hazırlama ve ölçeklendirme kolaylığı sağlar.

vCloud, bulut platformları arasında taşınabilirlik veya mevcut veri merkezlerinin yedeklenmesi ve boşaltılması ile hibrit bulut hizmetlerine ve iş yükü geçişine en hızlı yoldur. Kubernetes ve Bitnami için yerel konteyner hizmetleri ve hizmet olarak Platform (PaaS) ile çeşitli bulut platformlarında kod olarak altyapı (IaC) yeteneklerinden yararlanılır.

Yukarıdaki faydaların çoğu, her iki taraf için de, minimum operasyonel yük ile iş büyümesini kolaylaştırmak için ölçek ekonomilerinden yararlanarak çalışır. VMware Hands on Labs kullanarak hem vCloud Suite’i hem de VMware Cloud Director deneyebilirsiniz. Hâlihazırda v9.7 kullanılıyor.

vCloud Bağlayıcı

VMware Cloud Director ile birlikte vCloud Air müşterileri, 10 âdete kadar özel ve genel bulutu birbirine bağlayan bir vSphere eklentisi olan vCloud Connector’ı kullanabilirler. VCloud Connector’ı kullanarak müşteriler, özel veri merkezini genişletmek ve genel buluta geçmek veya hibrit bulut kurulumlarını yönetmek için hibrit bulutun tüm gücünü tek bir ara yüzden kullanabilirler.

VCloud Connector eklentisinden dağıtılmış ortamları yönetmenin harika özelliklerinden biri, daha fazla operasyonel verimlilik ve basitleştirilmiş kaynak katalog yönetimi için tüm bulut ortamında tek bir içerik kütüphanesi oluşturan içerik senkronizasyonudur.

VCloud konektörünün kendisi v2. 6’dan beri ücretsiz olarak indirilebilir. Ürünün en son sürümü Mart 2016’da güncellenen v2.8.2 olmasına rağmen, vCloud Air müşterilerini çoklu bulut yönetimi ile desteklemek için kullanılabilir durumdadır.

Özet

Özetlemek gerekirse, bu makalede, vCloud markasını, vCloud Air ve vCloud Connector aracılığıyla bugün hala mevcut olan bir IaaS sağlayıcısı olarak ilk günlerinden itibaren, çoklu bulut yönetimi için vCloud Suite’in bugünkü yinelemesine kadar gelişimini inceledik. Modern vCloud paketi ile vCenter server ve vrealize suite ile dağıtılmış vSphere ortamlarını standartlaştırabilir, otomatikleştirebilir ve takip edebiliriz.

Daha önce vCloud direktörü olan VMware Cloud Director, bugüne kadar bulut servis sağlayıcıları topluluğu için küresel bulut dağıtımlarını destekleyen vCloud markasının bir parçası olarak kaldı. VMware Cloud ailesi, müşterilerin hibrit bulutlar oluşturmasıyla özel ve genel bulutlarda büyümeye devam ediyor. VMware Cloud Director, bu dağıtımların ölçekte otomasyonunu sağlamanın yanında kullanıcıya etkili bir bulut depolama alanı yaratıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here