Sunucu kiralama fiyatları, sunucu ihtiyacı olan kişi ve kurumlar tarafından oldukça önemlidir. Özellikle büyük projelerde ciddi maliyetler yaratabilen sunucu kiralama, fiyatlardan alınacak performansa kadar pek çok kriter üzerinde de detaylı bir şekilde inceleme yapılmasını zorunlu kılıyor. Kurumsal için hassas verilerin yer aldığı sunucularda güvenlik, elde edilecek performans ve tüm bunlarla birlikte sunucu kiralama fiyatlarının beklentileri karşılaması gerekiyor. Ayrıca tüm bu kriterleri bünyesinde barındıran şirketin de yine güvenilir ve sektörde deneyimli olması önemli etkenler arasında.

Kiralık Sunucu Nedir?

Sunucular, online olarak erişilebilir olması istenen dosyaların ya da sistemlere online erişilebilirlik desteği veren alanlardır. Yüksek RAM ve SSD depolama birimleriyle hızlı ve verimli bir şekilde çalışabilen sunucularda sunucu türüne, işletim sistemine göre farklı seçenekler bulunmaktadır. Veri türlerine ve proje çeşitlerine göre mevcut kiralık sunucu çeşitlerinden birisinin seçilmesi gerekir. Güvenilir bir firmadan alınacak hizmetler sayesinde herhangi bir risk alınmadan ve uygun sunucu kiralama fiyatları dahilinde kiralık sunucu temin edilebilir. Sunucular genellikle yüksek trafiğe sahip web sitelerinde, e-ticaret sitelerinde tercih edilmektedir. Aynı zamanda kurumsal olarak kurum içi ve müşterilere yönelik hizmet veren sistemler de sunucularda barındırılmaktadır. Yedekleme ve yönetimde çok daha gelişmiş araçlarla desteklenen sunucular paylaşımlı ve paylaşımsız olarak iki farklı seçenek altında sunulur. Böylece tek bir makinenin tüm gücünden işletmelerin yararlanarak projelerindeki hız ve performansı arttırabilmesi mümkündür.

Kiralık Sunucu Türleri Nelerdir?

Kiralık sunucu tanımlaması, tek bir sunucu türünü ifade etmemektedir. Sunucu ihtiyacı olan kişiler, mevcut ihtiyaçlarına göre tüm sunucu modellerine göre kiralama işlemi yapabilmektedir. Aylık, 3 aylık, 6 aylık ya da yıllık gibi farklı kiralama süreleri bulunan sunucularda kişiler mevcut planlamaları doğrultusunda tercih ettiği sunucuyu kiralayarak kullanıma hakkına sahip olmaktadır. Sunucu işletim sistemi, entegrasyonlar, uygulamalar, e-mail gibi ek gereksinimler, trafik alanı, depolama alanı gibi pek çok farklı özelliği bulunan sunucular, yapılacak işlemlere göre tercih edilmelidir.

Bandwidth Kiralık Sunucuları

Canlı yayın gibi hizmetlerin sunulmak istenmesi halinde bandwitdh olarak adlandırılan sunucular kullanılmalıdır. Ses ve video dosyalarının kullanıldığı bu sunucularda, daha hızlı bir şekilde yükleme ve oynatma işlemleri yapılırken format konusunda da seçenekler fazladır.

Sunucu kiralama görseli

Application Kiralık Sunucuları

Kurumlar için çok daha uygun olan bu sunucu türünde, farklı yazılımların barındırılması, kurum içi iletişimde ve iş yönetiminde kullanılabilecek programların kullanılması mümkündür. Uygulama bazlı olarak optimize edilen sunucularda kesintisiz bir şekilde kullanım elde edilebilmektedir.

E-Mail Kiralık Sunucuları

E-mail konusunda profesyonel destek almak isteyen kurumlar için geliştirilen e-mail kiralık sunucuları, sadece e-mail konusunda destek verir. Böylece mailerin güvenli bir şekilde depolanması, sınırlama olmaksızın performanslı bir şekilde hizmet alınabilmesi mümkün hale gelmektedir.

Server Mirroring Kiralık Sunucu

Aynı özelliklere sahip 2 farklı sunucu desteği sunan server mirroring seçeneğinde, bir sunucu aktif olarak kullanılırken ikinci sunucu yedek olarak işlev görür. Tüm veriler eşzamanlı olarak yedek sunucuda da işleneceği gibi olası arızalarda yedek sunucu üzerinden kesintisiz bir şekilde hizmet verilebilir.

Yüksek Performanslı Kiralık Sunucular

Raid gibi desteklerle performans ve hız konusunda hiçbir kaybın yaşanmadığı yüksek performanslı kiralık sunucular, yoğun ziyaretçi alan sitelerin sorunsuz bir şekilde yayın yapmasına imkan sağlar.

Database Kiralık Sunucular

Veri tabanı yöntemi için geliştirilen bu özel sunucu türlerinde, farklı sistemleri kullanabilmek mümkün. Üstelik sunucu bazlı bir destek alındığından dolayı veritabanlarına yönelik çeşitli müdahaleler, kolay yönetim imkanı ve yedekleme gibi çözümler de elde edilmektedir.

Sunucu Kiralamanın Avantajları Ve Dezavantajları Neler?

Sunucu kiralamak, avantaj sunduğu kadar bazı noktalarda dezavantaj da yaratabilmektedir. Bu nedenle yeni bir sunucu kiralama hizmeti almadan önce bu konularda bilgili olunmalıdır.

Kiralık Sunucu Kullanmanın Avantajları

Sunucu kiralamanın sağlayacağı avantajlar oldukça fazladır. Yüksek performans gerektiren uygulama, proje ve veritabanlarının yönetilmesi ve online olarak erişilebilir hale gelmesi sunucular tarafından kolaylıkla sağlanır. Böylece kesintisiz ve performanslı bir şekilde hizmet alınabilir.

Sunucularda 7*24 kesinti olmaksızın çalışma sağlanmaktadır. Üstelik iyi bir firmadan alınacak hizmetlerde teknik destek de alınabilir.

Sunucular, işletmelere tam kontrol desteği sunar. Farklı yazılımlar, uygulamalar kullanılabilir. Ayrıca gereksinimlere göre yeni eklemelerle sunucuların daha donanımlı hale gelmesi de sağlanmaktadır.

Linux ya da Windows gibi farklı işletim sistemlerinin kullanılabildiği sunucularda mevcut yazılımlar için en uygun sistem tercih edilebilir.

Sunucu Kiralama Nedir

Kiralık Sunucu Kullanmanın Dezavantajları

Sunucu yönetimlerinde teknik destek imkanı bulunsa da yönetim ve tüm kontroller kullanıcılar tarafından yapılmalıdır. Bu alanda deneyimsiz olunması, projelerde sorunlar yaşanmasına yol açabilir. Bu nenle teknik anlamda yeterli olunması ya da profesyonel bir sunucu desteği alınması gerekebilir.

Sunucularda yüksek kaynakları nedeniyle hizmetler yüksek fiyatlara sahiptir. Bu nedenle maliyetler artacağı gibi sunucu kiralama fiyatları nedeniyle zorluklar yaşanabilir.

Uygun Sunucu Kiralama Fiyatları İçin Nelere Dikkat Edilmelidir?

Sadece Türkiye’de dahi sunucu ihtiyacı olanlar için seçenekler oldukça fazladır. Her bir seçenekte farklı fiyatlandırmalar ve özellikler sunulur. Ancak sunucu kiralama fiyatları için en uygun hizmetin alınmak istenmesi sırasında pek çok detaya dikkat edilmelidir. Sunucu kiralama sırasında fiyatlar önemli bir etken olabileceği gibi her zaman için yüksek fiyat, en iyi hizmetin alınacağı anlamını taşımaz. Bu nedenle sunucu hizmeti alacak kişi ya da kurumların sunucu kiralama öncesinde mevcut projelerine göz atması ve gereksinimlerini belirlemesi gerekir.

Kullanım yoğunluğunun ne olduğu, ne kadar alan gerektiği, depolama ve yedekleme konusundaki ihtiyaçların neler olduğu detaylı olarak analiz edilmelidir. Böylece ihtiyaç duyulan sunucuya yönelik pek çok önemli detay ortaya çıkarılmış olacaktır. Bu yönde hizmet veren firmaların hizmetlerinin belirlenmesi ile birlikte son aşamada sunucu kiralama fiyatları üzerinden kıyaslama yapılmalıdır. Böylece en iyi hizmeti sunacak firmadan en uygun fiyatlarla sunucu kiralanması mümkün olabilir.

Uygun Sunucu Kiralama Fiyatları İle Venitron Güvencesi Sizleri Bekliyor!

Hosting ve sunucu hizmetlerinde Türkiye’nin önde firması Venitron’u tercih ederek yüksek hız, kesintisiz hizmet, yüksek performans ve uygun sunucu kiralama fiyatlarından yararlanabilirsiniz. Her bir sunucu çeşidinde farklı alt paketler ile en uygun hizmetin alınmasını sağlayan Venitron, bu sayede fiyatlandırmada da farklı bir yaklaşım sergilemektedir. Standart bir paylaşımlı Linux sunucu dahi söz konusu olduğunda trafik ve depolama alanından sunucunun barındırıldığı makinedeki teknik özelliklere kadar her bir detayı şeffaf bir şekilde sunan Venitron, kullanıcıların alacağı hizmete dair tüm soru işaretlerini gidermektedir. 

Sunucu olarak V-Tron teknolojisiyle desteklenen seçenekler sunan Venitron’da V-Tron cloud server, V-Tron premium bulut, V-Tron micro sunucu, V-Tron dedicated server, V-Tron sunucu barındırma ve V-Tron backup gibi alternatiflerin yer aldığı Venitron’da her bir hizmet altında farklı paketler sunulur.  Tek bir sunucu ile sağlanmış çeşitlilik, işletmeler için cazip fırsatlar sunmaktadır. Üstelik Venitron’da sunucu hizmetlerine ek olarak lisans, yedekleme ve web ürünleri konusunda en yeni teknolojileri de yer almaktadır. Bu sayede sunucu dışında mevcut hizmetler, domain gibi yeni gereksinimlerde de Venitron ile eksiksizi bir çözüm elde edilebilir. Türkiye’nin dijital çözümlerde en güven markalarından birisi olan Venitron dijital dönüşümdeki deneyimiyle kurumsal ve bireysel olarak tüm müşterilere hızlı bir şekilde destek vermektedir.

Sunucu Nedir?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here