Bayi hosting olarak da bilinen reseller hosting, hosting almak isteyen kişiler için sunulan seçenekler arasındadır. Daha fazla web sitesi barındırma gibi seçeneklere sahip olan hosting türünde, standart hostinge göre daha fazla özellik vardır.

Reseller Hosting Nedir?

Kişilerin kendi web siteleri ya da hizmet verdiği kişilerin web sitelerini tek bir paket altında barındırabilmesine imkan sağlayan özel hosting paketleri, reseller hosting olarak adlandırılır. Hosting hizmeti veren şirketlerin, aracı kurumlara ya da internet girişimcilere kendi isim ve NS’leri üzerinden hizmet vermesine imkan sağlayan bu paket, kişilerin hosting hizmeti sunmasında kolaylık sağlar. Ancak sunulan bu ek özellikler ve farklılıklar, reseller hosting fiyatları ile normal hosting fiyatları arasında farklılık olmasına neden olur.

Reseller hesabı satın alan kişiler, bu alanını istediği şekilde bölebilir, fiyatlandırabilir ve müşterilerine sunabilir. Bu sayede sunucu yönetme maliyetleri ya da riskleri alınmadan, bayi hosting ile hosting alım ve satım yapılabilmesi mümkündür. Üstelik bir reseller hosting paketi altında kişilerin müşterilerine özellikleri sınırlayarak farklı paketler oluşturabilmesi mümkündür. Bu tip tasarruflarda ana hosting sağlayıcısı tarafından herhangi bir sınırlama getirilmediği gibi tamamen bayi hosting alan kişi ya da firmaların kararları ve planlamaları doğrultusunda oluşturulabilir. Ayrıca hosting hizmeti üzerinden para kazanmak isteyen kişi ya da girişimciler için de reseller hosting fırsat yaratır.

Reseller Hosting Çeşitleri Nelerdir?

Her hosting türünde olduğu gibi reseller hosting satın almayı düşünen kişiler için de farklı çeşitler ve seçenekler bulunur. En yaygın olan çeşitleri ise şu şekildir; cpanel bayi, plesk bayi ve directadmin bayi. Bu farklılıklar panele göre ayrılır. Ancak her bir panel çeşidi altında farklı paketler sunulur. Örneğin Venitron Cpanel bayi hosting seçeneklerinde, kişilere 5 farklı paket sunulur. 9.99 Dolar’dan başlayan ve 39.99 Dolar’a kadar fiyat farklılığı içeren paketlerde, barındırılabilecek web siteleri, disk alanı ve sunucu üzerindeki RAM ve CPU özellikleri farklıdır. En temel paket 15 web sitesi ve 50 GB SSD disk seçeneği sunarken en üst limitte 75 web sitesi barındırma ve limitsiz SSD disk ve özellikler vardır. Plesk bayi ve directadmin bayi seçeneklerinde de benzer şekilde alt paketler mevcuttur.  Kişilerin ya da şirketlerin reseller hosting ihtiyaçlarını karşılarken beklentilerini ve mevcut çalışmalarını göz önünde bulundurması yeterlidir. Böylece en uygun seçenek belirlenerek hızlı, güvenilir ve kaliteli bir hosting hizmeti alınabilir.

Reseller Hosting Özellikleri Nelerdir?

Reseller hostingler için özellikler farklıdır ve aynı zamanda şirketler için büyük ölçekli projelerde reseller hosting teklifi alınabilir. Ayrıca her özelliğin hosting hizmeti sunan şirketten şirkete değişiklik gösterdiği unutulmamalıdır. Tüm bunlar; alınacak performans, verimlilik ve fiyatın farklı olmasını sağlar. Venitron, müşterilerine en iyi hizmeti sunabilmek adına tüm reseller hosting paketinde günlük yedekleme, sınırsız MySQL veri tabanı, trafik ve e-mail hesabı gibi özellikler sunar. Ancak en iyi reseller hosting özellikleri konusunda seçici olunmak isteniyorsa, sistemdeki RAM ve CPU özelliklerinin güçlü olduğundan emin olunmalıdır. Böylece güçlü sunucular ile hızlı web sitelerine sahip olunabilir. Zira disk alanı bittiğinde uygun bütçelerle artışlar yapılabilir. Ancak sınırlı bir CPU ve RAM seçeneği sunan bir hosting firması ile yapılabilecekler ve web sitesinden elde edilecek hızlar sınırlanır. Çoğu zaman ucuz reseller hosting gibi arayışlar olsa da alınacak hizmette verimlilik için limitsiz reseller hosting konusunda güvenilir ve sorunsuz hizmet verecek firmalar tercih edilmelidir.

Bu farklılık ve özelliklerin dışında, bir reseller hosting ile web sitelerin tüm tüketimleri, kaynakları görülebilir. Her bir site için ayrı ayrı kaynak ayrımı yapılabilir ve oluşturulacak alt paketler dahilinde web sitelerinin online olması sağlanabilir. Çok sayıda web sitesinin barındırılması sırasında elde edilecek avantajların maddi açıdan kazancı fazla olduğu gibi zamandan da ciddi bir tasarruf sunar.

Reseller Hosting ile Normal Web Hosting Arasındaki Fark Nedir?

Web hosting, bireysel olarak web site alanına ihtiyaç duyan kişiler için idealdir. Daha az özelliklere sahip olan web hosting, 3 GB disk ve 25 GB trafik gibi sınırlı kaynaklara sahiptir. Reseller hosting paketlerinde e-mail hesabı ve trafik gibi özellikler sınırsız olurken web hosting için tüm bunlar sınırlıdır. Günlük yedekleme gibi cazip özellikler de bulunmadığından dolayı, daha uygun fiyatlara sahip olunabilen web hosting çeşitlerinde, web site sahiplerinin daha fazla işi üstlenmesi gerekir. Standart hosting paketlerinde, 7 web sitesine kadar tek bir pakette site barındırılabilir. Bunun daha fazlası ve yüksek özellikler için reseller hosting paketlerinin değerlendirilmesi önerilir.

Reseller Hosting Paketini Kimler İçin İdeal?

Reseller hosting fiyatları, bu hizmetin kimler tarafından tercih edilebileceğine işaret eder. Tek bir web sitesine sahip kullanıcı, yüksek reseller hosting fiyatları nedeniyle bu seçeneği değerlendirmez. Ancak çok fazla web sitesine sahip olan kişi, firma ya da girişimciler için bayi hosting olarak tanımlanan hizmetler zamandan büyük bir tasarruf sağlar ve kolaylık tanır. Bu doğrultuda reseller hosting hizmetlerini tercih eden kişiler şöyledir;

  • Yeni web hosting hizmeti sunan firmalar
  • Müşterilerinin hosting ihtiyaçlarını geri çevirmek istemeyen ve onlar için bu süreci üstlenen kişiler ya da firmalar
  • Birden fazla siteyi yönetmek durumunda kalan, çok fazla kaynak tüketecek internet site sahipleri
  • Tasarımcı ya da yazılımcı olarak çalışan kişiler

Bu şekilde tanımlanabilecek reseller hosting kullanıcıları, standart web hosting paketlerini tercih ettiğinde, daha yüksek ücretler ve daha zor bir yönetim elde eder. Ancak reseller hosting ile birlikte daha uygun fiyat, kullanımda kolaylık ve paket yükseltme ile ihtiyaçlar kadar ödeme fırsatı sunulur. E-mail ve trafik gibi reseller hosting özellikleri sınırsız olduğundan dolayı da kişilerin bu tip durumları düşünmesi ve takip etmesi gerekmez. Hosting alanında kariyer planlayan ya da yeni bir firma kurmak isteyenler için iş tecrübesi sağlayan bayi hosting seçenekleri, sağladığı avantajlarla en çok tercih edilen paketler arasındadır.

Reseller Hosting Dezavantajları Nelerdir?

Reseller hosting için tek dezavantaj, site sınırlamasının bulunmasıdır. Site sınırı aşıldığında, bir üst pakete geçilmesi zorunludur. Bu nedenle kişilerin bayi hosting seçimi sırasında site sınırına yönelik doğru bir planlama yapması gerekir. Ancak bir paketten diğer pakete geçiş sırasında herhangi bir ek işlemin yapılması gerekmez. Veri kaybı ya da taşıma gibi bir durum olmayacağından dolayı kişilerin sadece bir üst paket ücretini ödeyerek hizmet almaya devam etmesi mümkündür.  Bunun dışında sınırsız pek çok özellik, yedekleme gibi ek seçenekler ve yönetilecek tüm web sitelerinin tek bir paket ve ara yüz üzerinden kontrol edilebilir durumda olması reseller hosting avantajları olarak dikkat çeker.

Alınacak bir reseller hosting hizmetinden memnun kalmak isteyenlerin; hızlı ve sorunsuz destek, % 99,9 uptime, özel ad sunucu desteği sunacak bir firmayı tercih etmesi önerilir. Sektörel olarak yapılacak araştırmalarla ön plana çıkan hosting firmaları öğrenilebilir ve reseller hosting olarak doğru bir firma ile başarı hikayelerine imza atılabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here