Patreon, 2013 yılında kurulmuş olup, söz konusu tarihten beri bağış fonu sistemi ile çalışan bir mekanizmadır. Sistemin kuruluş amacı çevrimiçi yayın yapan gazeteci, müzisyen gibi meslek gruplarına gelir kaynağı olmasıdır. Bu sistemle çalışan birkaç mekanizma daha bulunuyor. Patreon sistemi dışındaki mekanizmalarda hazırlanan proje için yardım toplanmasına karşın bu sistemde böyle bir uygulama yoktur.

Patreon sisteminde yapılan yardımlar doğrudan proje sahibine gider. Bu kapsamda kurulan sistemleri şu şekilde birbirinden ayırabilirsiniz. Bir inşaata tuğla bağışı yapmak farklı, ustaya tuğla alması için para vermek farklıdır. Bu sistem ile inşaata tuğla bağışlamaktan ziyade ustaya tuğla parası vermek esastır.  

Patreon Sistemi Nasıl Çalışır?

Geçmiş dönemde youtube ve benzeri platformlar, video içerik üreticilerine önemli oranda gelir dağıtıyordu. Söz konusu sistemlerin cazibesi günden güne arttı. Bu da arz talep dengesini önemli oranda bozdu. Yani içerik üreticileri ilk etapta pastadan pay alırken talebin artması neticesinde üreticiler pastadan pay almak yerine kırıntıları toplar hale geldiler. Yani özetle makas sürekli arttı.

Bunun üzerine platformlardaki ödeme yöntemlerinin değişmesi, para kazanma koşullarının zorlaşması gibi sebepler, içerik üreticilerini farklı çözüm yolları geliştirmeye itti. Bu kapsamda içerik üreticileri bağış fonu sistemi ile çalışabilecekleri patreon sistemine yönelmeye başladılar.  

Patreon sistemi ile insanlar favori içerik üreticilerine bağış yaparak onları üretici ile buluştururlar. Bu sistem de çok daha gerçekçi ve yüksek gelir kaynağı elde ederler.

Patreon sistemi kullanıcılara çok katmanlı bir üyelik mekanizması sunuyor. Bağış yapmak isteyenler üreticiye 1 dolardan 1000 dolara kadar bağış yapabiliyorlar. Bağış yapmak isteyen kişi mutlaka öncesinde sisteme üye olmalıdır. Sonrasında bağışçılar aylık ya da yıllık bağış yapma taahhüdü verirler. Burada bağışçı sadece ilk etapta seçim yapabilir. Bu nedenle bağışçı kendisi için en uygun kararı vermelidir. Patreon’da içerik üreticileri için de ayrı bir üyelik formu gerekir.

Patriondan Kimler Yararlanabilir?

Patrion aracılığı ile bağış toplayan kullanıcılar hazırladıkları sunumlar için çok daha fazla zaman ayırabilirler. Söz konusu sistemlerde içerik üreticiliği yapan kişiler aynı zamanda başka işlerde de çalışıyorlar. Bu nedenle içerik sunmak ve yayın yapmak için ayrılan zaman çok kısıtlı olabiliyor.

Örnek vermek gerekirse tasarım, müzik ya da bilim ve teknoloji gibi alanlarda bir kanala sahip olan kullanıcının hazırlık süreci uzundur. Doğal olarak bu işi ancak boş vakitlerinde gerçekleştirebilirler. Söz konusu kanal sahiplerine bağışçılar bağış yaparak onlarla daha fazla etkileşim kurabilirler. Kısacası Patreon sisteminden herhangi bir içerik üreticisi yararlanabilir.    

Patreon sisteminde kullanıcı olma mekanizması esasında çift taraflı bir etkileşimden ibarettir. Sistemde iki tür kullanıcı vardır. Birisi bağış yapan, diğeri bağıştan yararlanandır. Bağışı yapan kişi aslında bağış toplayanın patronu gibi muamele görüyor. Patreon kelimesinin Türkçe karşılığının “patron” olmasından da bu durum anlaşılacaktır. Tabi buradaki patron-çalışan ilişkisi standart uygulamalardan biraz daha farklıdır. 

Gerçek anlamda patron, bir sistemin yöneticisidir. Fakat Patrion sisteminde patron (bağış yapan), içerik üreticisinin prensiplerine göre hareket etmek zorundadır.  Sadece bağışçılara özel hazırlanan müzik, video ya da blogların varlığı da bilinen bir gerçektir.

Patrion Sistemine Nasıl Dâhil Olunur?

Patrion sistemi dünyada çok yaygın olmasına rağmen ülkemizde yeni yeni tanınır hale gelmiştir. Bunun da en büyük sebebi sistemin Türkçe dil desteğinin olmamasıdır. Bu nedenle ortalama bir İngilizce seviyesine sahip olmayan bağışçı ya da içerik üreticisinin sistemi kullanması biraz zorlaşıyor.

Sisteme üye olmak istiyorsanız bir Patreon sayfası açın. İlk defa üye olmak isteyenler için sağ üst bölmedeki “sign in” ikonuna tıklayın. Karşınıza çıkan üyelik formunu doldurarak kısa süre içerisinde sisteme üye olabilirsiniz. Üyelik işleminin tamamlanmasını müteakip yine sağ üst köşede bulunan ikonu kullanarak bağış yapmak istediğiniz içerik üreticisini seçebilirsiniz. Bu aşamada sonra bağış sürecini işletebilir, sistemde aktif olarak yer alabilirsiniz.    

Patreon sisteminde bağış almak için uygulanan süreç bağışçı sürecinden biraz daha farklıdır. Yine aynı sayfa üzerinden sağ üst kısımda bulunan “create on Patreon” yani yeni bir hesap oluştur seçeneğini tıklayarak üyelik işlemlerini ilerletebilirsiniz. Bu bölümde sizden 18 yaşın üzerinde olduğunuzu, kullandığınız para biriminin Euro, dolar ya da paund olduğunu belirtmeniz gerekir. Ayrıca sorulan sorular arasında hesabınızı bir sosyal medya hesabı ile ilişkilendirmeniz ile ilgili sorular sorulmaktadır.

Bu adımın tamamlanmasını müteakip üyelik gerçekleşir. Fakat temel bilgiler için ayrıntıların belirlenmesi çok önemlidir. Her şey tamamlandıktan sonra bir patron ya da içerik üreticisi hesabına sahipsiniz.  

Patreon Üyeliği Ücretli Midir?

Patreon sistemine üyelik için kullanıcıdan herhangi bir ücret talep edilmez. Üyelik sonrasında bağışçıların yapacağı bağıştan da herhangi bir şekilde komisyon adı altında bir ücret alınmaz. Bu kısma kadar kullanıcıdan hiçbir ücret talep edilmiyor. Fakat içerik üreticilerine lite, pro ya da Premium olmak üzere 3 farklı seçenek sunulur.

Seçilen 3 seçenek için belirlenen ücret Patreon üzerinden kazanacağınız ücrete göre belirlenir. Belirlenen ücret yüzde olarak hesaplanır. Tercih edilen bu üyelik seçenekleri ile aşağıdaki faydalar elde edilebilir.

  • Patreon atölyelerinden faydalanılabilir.
  • Özel iş yöneticisi avantajından istifade edebilirler.

Patreon’da Bağışçıların Ayrıcalıkları Var Mıdır?

Patreon sisteminde bağışçı olanların elde edecekleri ayrıcalıklar tamamen içerik üreticisine bağlıdır. Bir youtube içerik üreticisi için bağışta bulunuyorsanız üreticinin belirlediği katmanlara göre avantajla karşılaşırsınız.

En düşük olan ücretli katman sayesinde bağışçı, içeriklere erken ulaşma avantajına sahip olabilir. Söz konusu katmanlar arttıkça üreticinin sahip olacağı avantajlar da artmaktadır. Bu kapsamda canlı bağlantı, hediye aksesuar, site de ya da videoda isim gösterimi gibi avantajlar elde edilebilir.

Patreon Sisteminden Para Kazanmak

Elbette ki yapılan her işte olduğu gibi patreon sisteminde de esas amaç para kazanmaktır. İşi severek yapılmasının yanında tatmin edici gelir elde etmek çok önemlidir. Günümüzde ünlü youtuberların hem içerik üreticiliği yapıp hem de tatmin edici gelir elde etme sürecinin kısa vadede oluşmadığını belirtmek gerekir.

Patreon sistemi, bir yandan keyifle yapacağınız içerikler üretirken bir yandan da para kazanmanızı amaçlayan bir mekanizmadır. Yukarıda sisteme nasıl üye olacağınız ve sistemin nasıl işlediği ile ilgili gerekli bilgileri verdik. Yazımızın bundan sonraki kısmında da sistem üzerinden nasıl para kazanacağınızı belirtmek istiyoruz.

Patreon sisteminden yüksek gelir elde etmek, pazarlama kabiliyeti ile ilgili bir durumdur. Hazırladığınız içerik, prensipler ya da bağışçılara sunduğunuz ayrıcalıklar esasında sizin reklamınızdan ibarettir. Çünkü bu ayrıcalıkları içerik üreticisi belirler. Bağışçı kendisinin tatmin olacağı bir hizmet almak ister. Bu nedenle içerik üreticisi bağışçının kendisinden ne beklediğini iyi analiz ederek ona göre bir sistem geliştirmelidir. Söz konusu prensipler ışığında patreon sisteminden daha hızlı ve tatmin edici bir gelir elde edilebilir.

Patreon sistemi ile ilgili istatistikler incelendiğinde 100 binden fazla kullanıcının 2 milyondan fazla bağışçıdan gelir elde ettiği görülüyor. İçerik üreticisinin gayreti doğal olarak bağışçıyı tatmin ediyor ve geliri artırıyor. Sistemin önümüzdeki ülkemizde daha da yaygınlaşacağı değerlendiriliyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here