Kötü amaçlı bir yazılım olarak bilinen Malware, birçok farklı işlevi yerine getirmek için kullanılır. Casusluk ya da bilgi toplama maksadıyla kullanılan bu yazılımdan kurtulmak için geliştirilmiş birçok uygulama vardır. Söz konusu uygulamalardan en yaygın olarak kullanılanı ise Malwarebytes’tır. Farklı işletim sistemlerinde kullanılabilen uygulama sayesinde kötü amaçlı yazılımları kaldırabilirsiniz.

Malware ya da buna benzer kötü amaçlı yazılımlar bilgisayara girdiğinde kullanıcının haberi olmadan birçok bilgiyi çalınabiliyor. Söz konusu yazılımların bilgi çalmanın yanında para sızdırma, kredi kartı bilgilerini alma gibi kullanıcıyı zor durumda bırakan birçok problem yarattığı da bir gerçektir.  Malware benzeri yazılımlar genellikle bilgisayardaki sık kullanılmayan, önemsiz dosyalara gizlenir.

Malware Nedir?

Malware, Malicious Software kelime grubunun kısaltmasıdır. Söz konusu terimin Türkçe karşılığını zararlı yazılım ya da kötü amaçlı yazılım olarak çevirebiliriz. Malware yazılımı telefon, bilgisayar ya da buna benzer elektronik cihazların çalışma mekanizmasına zarar verir ya da kötü amaçlara hizmet etmesini sağlar. Bu da doğal olarak kullanıcının istenmeyen sonuçlarla karşılaşmasını sağlar.

Malware yazılımının bilgisayarlarda şunlara sebep olduğunu söyleyebiliriz.

 • Kullanıcının kritik bilgilerinin çalınması
 • Bilgisayar ya da telefonun işlevinin bozulması
 • Kullanıcının bilgisayarına izinsiz girilmesi
 • Kullanıcıya istemediği reklamların gösterilmesi

1990 yılı öncesinde buna benzer zararlı yazılımlara genel olarak virüs adı veriliyordu. Fakat yazılımcı Yisrael Radai sonrasında bu tür yazılımlara Malware ismini verdi.

Elektronik cihazlarda kötü amaçlı yazılımların birçok farklı türde görüldüğünü söyleyebiliriz. Söz konusu farklılıklar arasında parazit ya da asalak yazılımları sayabiliriz. Parazitler, en kısa tanımı ile çalışan yazılımların bozulup işlevini yapmasını engeller. Ayrıca bu tür yazılımlar bilgisayarda çalışan programları, sistem dosyalarını ve daha fazlasını da bozabiliyor.

Malware Kullanımının Amacı Nedir?                                   

Malware yazılımları kullanıcı çeşitliliğine göre farklı davranışlar sergileyebilir. Bu tür yazılımlar kullanıcının gereksinimlerine yönelik çeşitli davranışlar ortaya koyar. Sistem yetersizliği nedeniyle oluşan problemlerin Malware yazılımlarından kaynaklandığını söyleyemeyiz.

Malware, kullanıcının haberi olmadan sisteme sızabilir ve onun haberi olmadan sistemde bir kısım işlemler yapabilir. Yapılan işlem sırasında bilgi toplama ya da casusluk faaliyetlerini gerçekleştirir. Bunun yanında bilgisayara zarar verme ya da internet alışverişi sırasında para sızdırılması da cabasıdır. Bu da kullanıcının maddi-manevi zarar görmesi demektir.

Malvere olarak isimlendirilen zararlı yazılımlar aşağıdaki isimlerle de anılabilir.

 • Bilgisayar virüsü
 • Casus yazılım
 • Solucan
 • Truva atı
 • Reklam yazılımları
 • Fidye virüsü

Malware, yazılımları farklı türlerle kullanıcının karşısına çıkabilir. Bu kapsamda en çok karşımıza çıkan türleri şu şekilde sayabiliriz.

 • Aktif içerik
 • Betik
 • Çalıştırılabilir kod

Malware yazılımları bazı ülke yasalarında da kendine yer bulmaktadır. Söz konusu yasalarda kirletici ya da zarar veren yazılım adı ile geçtiği görülüyor. Genel anlamda insanların bildiği Malware yazılımları solucan ya da Truva atı yazılımlarıdır.

Malware yazılımlarının zaman zaman internet sitelerine gömülü olarak da faaliyet gösterdiğini söyleyebiliriz. Bu tür yazılımlar indirilebilir niteliktedir. Kullanıcı web sitesine girdiği anda otomatik olarak indirilmeye başlanır ve bilgisayara yerleşir. Kullanıcının hareketlerini takip etmeye yönelik geliştirilmiş Malware yazılımları şirketler tarafından satılan CD, ya da USB bellek gibi ekipmanların içinde de bulunabiliyor. Söz konusu yazılımlar kullanıcının alışkanlıklarına yönelik istatistikler geliştiriyor.    

Malware Nasıl Bulaşır?

Kötü niyetli kişi ya da kuruluşların güdümünde olan Malware yazılımları, kullanıcıların alışkanlıklarını takip etmek için kullanılmaktadır. Söz konusu yazılımlar çeşitli yollar denenerek kullanıcının telefon ya da bilgisayarına yerleşir. Söz konusu kötü amaçlı yazılımlar çoğunlukla uygulamaların içine gizlenir. Bilgisayar ya da telefona indirilebilir nitelikle olan Malware yazılımları çeşitli türlerde cihaza yerleşiyor.

Malware, uygulamaların yanı sıra illegal web sitelerinin içeriğinde de bulunabilir. Kullanıcının siteye ulaşması anında otomatik olarak kötü amaçlı yazılım sisteme yerleşebilir. Bu nedenle kullanıcının sürekli kullandığı web sitelerinde seçici olması tercih edilir. Güvenli etiketi olan web sitelerinin tercih edilmesi kullanıcı açısından büyük fayda sağlayacaktır.

Malware yazılım türleri, sadece internet uygulama ya da sistemlerinde bulunmaz. Sürücü ya da sabit diskler de bu tür yazılımların barındığı önemli alanlardır. Bu kapsamda yazılımın en yaygın bulaşma alanı USB’lerdir. Sistemde Malware bulunan bilgisayara USB bellek takılması durumunda virüs belleğe de yerleşir. Sonrasında USB belleğin takıldığı tüm bilgisayarlara virüs bulaştırılır. Böylece domino etkisi ile virüsün yayılımı sağlanır.

Malware yazılımından korunma adına öncelikle ücretsiz hizmet veren uygulama ve sitelere girerken dikkatli olmak gerekir. Ayrıca sürücüler, USB ya da CD’ler de dikkat edilmesi gereken hususlardan biridir.

Malware Nasıl Temizlenir?

Telefon ya da bilgisayarda lisanslı bir anti virüs programının kullanılması Malware yazılımlarının engellenmesi anlamında faydalı olacaktır. Anti virüs programları Malware yazılımları sisteme bulaşmadan kullanıcıyı ikaz edecektir. Kötü yazılımın sisteme girişini engelleyen programlardan biri de Malwarebytes’tır. Piyasada bulunan tüm işletim sistemlerinde kullanılan Malwarebytes, Malware kötü amaçlı yazılımlarının yok edilmesi anlamında çok etkilidir.   

1990 yılında Malware yazılımları ortaya çıkmış olsa da Malwarebytes yazılımı 2006 yılında geliştirilmiştir. Söz konusu yazılımların birçok türünün piyasada bulunduğunu söyleyebiliriz. Malwarebytes’ın ücretsiz sürümü de bu türlerden biridir. manuel olarak çalıştırılan söz konusu yazılım, tarama sonunda Malware türlerini bulur ve bilgisayardan kaldırır. Temel anlamda bilgisayar kullanıcılarının bu kapsamdaki tüm ihtiyaçları Malwarebytes yazılımı ile karşılanıyor.  

Malwarebytes yazılımının tam sürümü ise ücretsiz versiyona göre çok daha sistemli bir şekilde çalışıyor. Daha programlı ve sistemli şekilde çalışan tam sürüm versiyon ile otomatik tarama işlemi gerçekleştirilir. Malwarebytes Premium adındaki yazılım bilgisayardaki tüm dosyaları tarar, kötü amaçlı sitelerin IP adresleri engellenir. Malwarebytes anahtarı satın alınarak kolay bir şekilde Premium sürüme geçilebilir.  

Premium üyelik satın alabileceğiniz gibi söz konusu yazılımı crack işlemi ile de kullanabilirsiniz. Bilgisayarınızın tam anlamıyla korunması için crack yazılım da yeterli olacaktır. Bu sayede bilgisayar ya da telefonunuz her daim güvende tutulabilir.

Malwarebytes Ne Kadar Etkilidir?

Cihazınıza Malwarebytes indirerek bilgisayarınızı kullanım süresince koruma altında tutabilirsiniz. Piyasadaki birçok indirme sitesi ya da torrent sitelerinden söz konusu yazılımı temin edebilirsiniz. Tabi indirme sitelerinin Malware yazılımına karşı koruma sağlaması gerektiğini göz önünde bulundurmanız gerekiyor. Bu kapsamda Malware indirdiğiniz sitede seçici olmanızda fayda vardır.  

Özellikle internet camiasında suç işleme niyetinde olan kötü niyetli insanlar Malware’i bu kapsamda kullanabilirler. Casusluk yapanlar söz konusu yazılım ile kullanıcının bilgilerine ulaşarak onları zor durumda bırakabiliyorlar. Sistem üzerinde bulunan kredi kartı ya da adres bilgilerine ulaşabilen casuslar kullanıcının maddi-manevi zarar görmesine neden olabilirler.

Son dönemde belli şirketlerin satışını yaptıkları ürünlerin kullanıcıdaki etkilerini takip etmek için yazılımlara Malware yükledikleri görülür. Bu şekilde kullanıcıların ürünlere ne gibi tepki gösterdiklerini anlamayı amaçlarlar. Söz konusu şirketler bu anlamda istatistikler oluşturarak AR-GE faaliyetlerine katkı sağlamayı amaçlarlar.

Malware, faydadan çok zararı olan bir yazılım türüdür. Bu nedenle her türlü internete bağlanan cihazda Malwarebyte kullanmak gerekir. Son derece etkili bir yazılım olan bu sistem ile Malware casusluğuna karşı tedbir geliştirebilirsiniz. Söz konusu anti-virüs yazılımı oldukça etkilidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here