Yeni açılacak web sitesinin, sorunsuz bir şekilde erişilebilir olması adına hızlı ve güvenli hosting planlarından birisinin seçilmesi gerekir. Türkiye’de ve dünya genelinde hizmet veren pek çok hosting sağlayıcısı üzerinden alınabilecek hostinglerde, Windows hosting ve Linux hosting olarak 2 farklı seçenek, özellikle başlangıç aşamasında kullanıcılar için karışıklık yaratabilir. Hosting alanında belirli bir teknik altyapısı olmayan kullanıcılar, hangi hosting türünü seçmesi konusunda zorluk yaşayabilir. Bu tip bir sorunun yaşanmaması adına Linux ve Windows hosting arasındaki farklar nelerdir, hangi projelerde hangi hosting türünün seçilmesi gerektiği gibi konularda bilgi alınması ve ardından web girişiminin faaliyete geçirilmesi uygun olacaktır.

Linux Hosting Özellikleri Neler?

PHP desteği gerektiren WordPress ve Joompla gibi içerik yönetim sistemlerinin yüksek performans ile çalışmasını sağlayan Linux hosting, açık kaynak kodlu bir sistem. Farklı geliştirmelere ve yeni projelere karşı oldukça uyumlu olan Linux hosting sayesinde farklı web projeleri geliştirilebilir. MySQL, Javascript, Java, Flash, Oracle, PostgreSQL, Informix, Solid ve FilePro gibi farklı uygulama, yazılım ve kod dilleri ile uyumlu olan Linux hosting, Windows hosting türüne göre çok daha esnektir. Genellikle Cpanel ya da DirectAdmin üzerimden yönetimin gerçekleştirilebildiği Linux hosting mevcut özellikleri ile kişisel projelerden kurumsal ölçekteki büyük projelere kadar her bir girişim için idealdir ve daha bütçe dostudur.

Windows Hosting Özellikleri Neler?

Linux tarafından desteklenmeyen ASP.NET, ASP dillerine odaklanan Windows hosting, bu diller üzerine geliştirilen projelerde tercih edilir. Javascript, ColdFusion ve HTML, MS Access, MsSQL, MySQL gibi Linux ile benzer destekler sunan Windows hosting için en belirgin fark, ASP.net ve ASP desteği sunmasıdır. Bu doğrultuda Windows ve Linux arasında yapılacak seçimlerde desteklenen kod yapısı, uygulama ve sistemlerin bilinmesinin ardından mevcut proje doğrultusunda tercih yapılması gerekir. Plesk üzerinden yönetimin yapılabildiği Windows hosting, Linux’a göre yönetimsel farklılık içerir. 

Linux ve Windows Hosting Arasındaki Farklar Nelerdir?

Linux ve Windows hosting arasındaki farklarda en çok dikkat çeken ayrım desteklenen dillerdir. Linux PHP üzerine odaklanırken, Windows hosting ASP desteği ile bu alanda kendi farkını ortaya koyar. Farkların bu derece bariz ve birbirinden uzak olması seçim aşamasında kullanıcılara kolaylık sağlar.

Mevcut hostingler için özellikle sunucu alanında gerçekleştirilecek projelerde, işletim sistemi yönetimlerinde ciddi bir fark vardır. Linux komut satırları üzerinden çalışan bir sistemken Windows’ta daha farklı bir yönetim vardır. Linux’un işletim sistemi olarak yönetilmesi Windows a göre biraz daha zorlayıcıdır ve teknik bilgi gerektirir. Windows daha temel düzeyde bir kontrol sağladığından dolayı temel seviyedeki işlerde kolaylık elde edilmesini sağlar.

İki hosting arasındaki bir diğer fark ise istikrardır. Linux sunucuları Windows sunucularının aksine daha istikrarlı çalışma konusunda ön plandadır. Sürekli yükseltme ya da güncelleme yapılması gerekmez ve olası hatalarda yeniden başlatma gereksinimi de çok azdır. Ancak Windows sunucularının bu konuda çeşitli sorunlar yaşattığı bilinir. Güncellemeler, yeniden başlatmalar ve yükseltmeler Windows sunucularının Linux’a karşı arka planda kalmasının en önemli sebebidir.

Linux hosting ve Windows hosting arasında yapılan karşılaştırmalarda dikkat çeken bir diğer detay ise fiyatlandırmadır. En basit olarak hosting satın alımlarında dahi Linux hostingler her zaman Windows hostinglerden daha uygun maliyetlerdedir. Linux hosting açık kaynak kodlu olduğundan dolayı işletmelere ek bir maliyet getirmez ve bu nedenle hosting hizmeti sunan işletmeler, Linux hosting paketlerini daha uygun fiyatlar ile sunabilir. Ancak Windows lisans ücreti nedeniyle Windows hosting paketlerine lisans ücretlerinin yansıtılması, Linux hosting çeşitlerine göre Windows hostinglerin daha pahalı olmasına neden olur. Ekonomik olması nedeniyle özellikle seçimde bir kriter bulunmuyorsa çoğu kişinin ilk tercih Linux hosting paketleri olmaktadır.

Masaüstü pazarda Windows işletim sistemi daha çok daha popülerdir. Bu durum bilgisayar Korsanlarının hedeflerinin daha çok Windows sunucular olmasına neden olur. Windows hosting ya da sunucu satın alan kişilerin, güvenlik noktasında çok daha fazla çaba harcaması gerekir. Linux hosting ise açık kaynak kodlu olduğu gibi güvenlik noktasında daha güçlü bir yapıdadır. Güvenlik için daha emniyetli bir seçim yapmak isteyen kullanıcılar Windows hosting yerine Linux hosting tercihinde bulunmaktadır.

Hosting ya da sunucu yönetimlerinde Linux hosting çeşitlerinde Cpanel ya da DirectAdmin kullanılır. Ancak Windows hostinglerde yönetim Plesk ile sağlanır. Yönetim paneli konusunda bu 2 fark yine seçimlerde belirleyicidir.

Fiyat, kullanılan yönetim panelleri, altyapı ve sunulan destekler gibi pek çok kritik konularda birbirinden ayrılan Linux ve Windows hostingler, seçim aşamasında doğru bir şekilde belirlenmelidir. Böylece web projelerinin eksiksiz ve herhangi bir kısıtlama olmaksızın hizmet vermesi ve erişilebilir hale gelmesi sağlanır.

Türkiye’de ve dünya genelindeki tüm web girişimcilerinde, ilk aşama olarak hosting tercihinde bulunmak zorunlu olurken iki farklı hosting türündeki temel farkların neler olduğunu öğrendikten sonra seçimler doğru bir şekilde yapılabilmektedir.

Windows mu Linux mu? Hangisini seçmeliyim?

Windows hosting mi yoksa Linux hostingin mi seçilmesi gerektiği, somut bilgiler sonrasında mevcut projeye göre belirlenmelidir. Kullandığı işletim sistemleri farklı olduğundan kişilerin hangi sisteme yatkın olduğu ve deneyimler de yine seçim aşamasında belirleyicidir. PHP üzerine bir proje geliştirilecek olduğu durumlarda, Linux hosting paketlerinden birisi tercih edilebilir ve web sitelerinin sorunsuz bir şekilde yayına başlaması sağlanabilir. Bu aşamada en çok önerilen ASP.NET ve ASP dilindeki projeler dışında Linux hosting seçimi yapılmasıdır.

Standart yazılımların dışında farklı uygulama ve ihtiyaçları dahilinde Windows ve Linux arasındaki seçimde de yine yapılacak işlemlere göre hosting türü belirlenmelidir. Linux hosting standart bir blog ya da kurumsal bir web sitesi için rahatlıkla tercih edilebilir.

Tüm hosting ihtiyaçlarınızda Venitron yanınızda!

Windows Hosting İçin tıklayın

Linux Hosting için tıklayın

Domain, sunucu, e-posta, güvenlik ve kurumsal çözümler ile Türkiye’nin alanında lider firmalarından bir tanesi olan Venitron, müşterilerinin tüm hosting ihtiyaçlarında uygun çözümler sunmaktadır. Genellikle Linux ve Windows hosting olarak iki farklı şekilde sunulan hosting hizmetlerini daha da şekillendiren ve çeşitli hale getiren Venitron, kullanıcı dostudur. Venitron sunduğu çeşitlilik sayesinde WordPress üzerine geliştirilecek sistemlerinde direk WordPress hosting hizmeti ile daha hızlı ve kesintisiz hizmet alınmasını sağlar. Sınırsız hosting, kurumsal hosting gibi pek çok farklı seçeneğin yer aldığı Venitron sayesinde farklı ihtiyaçlarınızı kolay bir şekilde giderebilirsiniz. Standart hosting paketlerinin dışında cPanel Hosting, Plesk Hosting, Directadmin Hosting ve Reseller Hosting gibi farklı hosting paketleri de Venitron güvencesiyle hızlı, güvenli ve sorunsuz bir şekilde sağlanmaktadır.

Hosting paketi seçimi ya da yeni web girişiminiz için yaşadığınız sorunlarda Venitron uzmanlarından destek alabilirsiniz. Böylece mevcut web projemizin hayata geçebilmesi adına en uygun paketin belirlenmesinde Venitron uzman yardımlarıyla daha hızlı bir şekilde çözüm bulabilir ve web sitenizin daha kısa süre içerisinde yayın hayatına başlamasını sağlayabilirsiniz. Venitron, hosting çözümlerinde hız ve güvenlik gibi avantajların yanı sıra hosting fiyatlarında da kullanıcı dostu olması sayesinde kişisel projelerden kurumsal çalışmalara kadar herkes için cazip bir platform yaratır.

Windows Nedir?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here