Hosting alarak web sitesini barındırmak isteyen kişilerin tercih edebileceği hosting türlerinden birisi de Linux Hosting’tir. Dünya genelinde en çok tercih edilen hosting çeşitlerinden birisi olan Linux, sağladığı avantajlar ve kendine has özellikleriyle çoğu kişi için ilk tercihtir.

Linux Web Hosting İlk Olarak Ne Zaman Kullanıma Sunuldu?

Linux Hostingin tarihsel süreci, 2000’li yıllara dayanır. 1990’lı yıllarda yaşanan zorluklara karşılık olarak geliştirilen ilk sürüm, (Red Hat olarak adlandırılır) 2000’li yıllar itibariyle de fark yaratmayı başardı. Red Hat sonrasında sektöre CentOS, Red Hat Enterprise Linux gibi farklı versiyonlar sunuldu. Linux için geliştirilen bu özellikler farklı dağıtımlar arasından seçim şansı tanırken, Windows hosting için böyle bir farklılık söz konusu değildir.

Linux Hosting Neden Tercih Edilmelidir?

Hosting, kesintisiz bir şekilde erişim desteği sağlayan sunucular üzerinde site barındırılmasını sağlar. Hostingin Linux olarak adlandırılmasının temel sebebi ise sunuculardaki işletim sisteminin Linux olmasıdır. Bu sayede daha kolay bir şekilde ayırt edilebilir. Açık kaynak kodlu bir yapısı bulunan sistem, farklı geliştirmelere açıktır. Bununla birlikte PHP altyapısına sahip projeler için en uyumlu ve ideal hosting olan Linux hosting, sağladığı esneklikler sayesinde oldukça caziptir. Linux web hosting, kullanıcılar tarafından kolay yönetilebilir durumdadır. MySQL ve PHP kullanan WordPress ve Joomla gibi milyonlarca siteye ev sahipliği yapan Linux web hostingler, Türkiye’de de tercih edilebilir. Türkiye başta olmak üzere farklı lokasyonlarda barınan sunucular için Linux web hosting satın alınabilir. Tercih edilmesi aşamasında daha ekonomik ve kolay yönetilebilir olması kullanıcılar için Linux’u daha cazip kılar. Tüm bunlar ile birlikte Linux, bakımı kolay ve en kararlı işletim sistemlerinden birisi olduğundan dolayı barındırma konusunda bu avantajların da elde edilmesini sağlar. Kolay erişilebilir ve güncellenmesi kolay olan Linux, 2000’li yılların ardından bu alanda fark yaratarak sektöre damga vurmayı ve en popüler olmayı başarmıştır.

Linux Web Hosting Paketleri Hangi Sistemleri Destekler?

Linux web hosting tercih eden kişiler, mevcut paketlerinde MySQL, Javascript, Java, Flash, Oracle, PostgreSQL, Informix, Python, Ruby, SSH, Apache, Solid ve FilePro desteği alabilir. İçerik yönetim sistemlerinde dünya genelinde en çok tercih edilen WordPress başta olmak üzere Joomla ve Drupal gibi sistemler de Linux paketlerde tercih edilebilir, yüksek performans ve verimlilikle çalıştırılabilir. Desteklenen sistemlerin yanı sıra Linux paketlerinde MSSQ, MS Access, C#, ASP.NET, ASP gibi dil ve altyapılar desteklenmediğinden dolayı bu tip projeler için Linux tercih edilmemelidir.

Linux cPanel Hosting Nedir?

Hosting alımı sırasında kişiler için soru işareti oluşturan alanlardan birisi de Linux cPanel hostingtir. Ancak cPanel ile Linux arasında herhangi bir ilişki bulunmadığı gibi cPanel, Linux yönetimini daha da kolaylaştıran üçüncü parti bir uygulamadır. cPanel desteği bulunan bir Linux hosting sayesinde kullanıcılar tek bir panel ile e-mail hesabı açma, dosya depolama ve değiştirme işlemleri, yedekleme, alt alanları yönetimi gibi avantajlara sahip olabilir. Bunun gibi bir dizi özelliğin yer aldığı cPanel, kolaylık sağladığından dolayı hem kullanıcılar hem de barındırma hizmeti sunan firmalar tarafından en çok tercih edilen sistemdir. Cpanel en çok tercih edilen yöntem olsa da alternatifleri vardır ve Linux ile birlikte uyumlu şekilde alternatiflerle de çalışılabilir. Cpanel dışında en çok tercih edilen yönetim paneli DirectAdmin’dir. Webmin, CentOS, Ajenti, Yunohost, Froxlor, ISPConfig ve Vesta CP gibi alternatifler de yine cPanel yerine kullanılabilir.

Windows Hosting’e Göre Linux Hostingin Avantajları ve Farkları Neler?

Windows hostingler, IIS üzerine kuruludur. HTTP, DNS sunucu işlemleri, e-posta yönetimi, IMAP, SMTP ve POP gibi hizmetlere müdahale imkanı sağlayan Windows hosting, işletim sistemlerindeki lisans maliyet nedeniyle daha yüksek fiyatlarla ücretlendirilir. Panel yönetimi Linux gibi kolay ve sade olmasına karşın, bakım konusunda ileri bir teknik bilgi gerektirir. Linux ise kolay bakım özelliği sayesinde avantaj sağlar ve kullanıcıları zorlamaz. Bilgisayarlardaki işletim sistemi kullanımlarında Windows ön planda olduğundan dolayı, seçim aşamasında temel düzeydeki kullanıcılar için Windows daha yakınlık duyulan bir tür olabilir. Ancak bilgisayarda kullanılan işletim sistemleriyle sunuculardaki kullanımlar aynı değildir. Farklı gereksinimler nedeniyle aynı popülerlik sunucu bazında Windows aynı başarıya sahip değildir. Sunucu yönetimi söz konusu olduğunda Linux çok daha popüler ve ön plandadır. Yayınlanan son raporlara göre dünya üzerindeki web sunucularının yaklaşık % 80’i Linux’tur. Bu kadar yaygın kullanımının olması, Windows tabanlı sistemlere göre daha fazla özellik ve geliştirme imkanı sunar. Yaşanılan bir sorunda çözüm bulunması da yine Windows’a göre daha kolaydır. 

Linux Hosting Paketlerinde Güvenlik Özellikleri Neler?

Hosting satın alımlarında güvenlik de üzerinde durulması konular arasında yer alır. Sadece hizmet alınacak firma için değil, kullanılacak Linux gibi işletim sistemleri ve özelliklerde de güvenlik önemli bir kriter olmalıdır. Yaklaşık 20 yıllık süre içerisinde Linux hosting hizmetlerine yönelik yapılan değerlendirmelerde güvenliğin Windows hostinge göre daha üst düzeyde olduğu belirlenmiştir. Bu bakımdan daha güvenli bir hosting türü olarak tanımlanabilecek Linux, dünya genelinde kullanıldığından dolayı da mevcut açıkların giderilmesi konusunda esnektir ve barındırma hizmeti sunan firmalar için destek sağlar. Dünya genelinde kullanılan Linux, özel topluluklar ve rehberler aracılığı ile yıllardan beri desteklenir. Bu sayede çok geniş bir bilgi arşivine sahip olan web hosting türü yeniliklere de açıktır. Ayrıca Linux, virüs ve kötü amaçlı yazılım istilasına karşı düşük duyarlılığı ile tanınır. 

Linux Hosting Kullanmak için Linux Bilme Zorunluluğu Var Mı? 

Linux hosting kullanmak isteyenlerin, Linux bilme zorunluluğu bulunmamaktadır. Barındırma hizmeti sunan bir firma aracılığı ile sahip olunabilecek hosting paketinde, kişilerin sunucu tarafında hiçbir işlem yapma yetkisi bulunmaz. Bu nedenle de kişilerin paket yönetiminde, cPanel gibi kullanılan ara yüzleri kullanma yeteneğine sahip olması yeterlidir. Sunucu yönetimi yapılmayacağı süre boyunca, Linux hosting kullanmak için Linux bilme zorunluluğu bulunmaz. Linux seçimi sırasında kişilerin projeleriyle uyumlu olacak özelliklere sahip paketler seçmesi yeterlidir. Barındırılacak web sitesi sayısı, e-posta ve trafik limitleri, depolama alanı gibi farklı özelliklerin yer aldığı paketlerde, seçim aşamasında bu tip özellikler incelenmelidir. 

Venitron’un Sunduğu Linux Hosting Seçenekleri Neler?

Hızlı, güvenli ve ekonomik hosting hizmeti sunan Venitron, Linux desteği de sağlar. 1 GB RAM / 1 Core CPU’dan 4 GB RAM / 4 Core CPU’ya kadar geniş sunucu desteğinin yanı sıra SSD disk desteği ile saliseler içerisinde açılan web sitelerine sahip olabilecek kullanıcılar, tek bir Linux paketinde farklı siteleri barındırabilir. Litespeed, ücretsiz SSL desteği, cPanel ya da Directadmin seçeneği, Cloudlinux ve tek tıkla kurulum desteği gibi pek çok özellik Venitron Linux Hosting paketlerinde sunulur. Standart hosting paketlerinin yanı sıra Linux kullanmak isteyen kullanıcılar, Linux üzerine kurulmuş ve WordPress yönetimi için özelleştirilmiş Linux WordPress hosting, kurumsal hosting ve reseller hosting seçeneklerine de sahiptir. En uygun fiyatlar, gelişmiş özellikler ve kolaylıklardan yararlanmak adına web siteleriniz için Linux hosting paketlerinden hemen seçim yapabilir ve yeni projelerinizi hayata geçirebilirsiniz. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here