Web sitelerine barınma hizmeti olarak sunulan hostingler, web sitelerinin önemli ve kritik dosyalarına sahiptir. Aynı zamanda satın alınan hosting hizmeti ile birlikte bir web sitesinin veri tabanı gibi pek çok verisi satın alınan hosting sunucusu üzerinde saklanmaktadır. Bu nedenle kişisel bir blog sitesinden büyük ölçekli kurumsal web sitesine kadar tüm web sitelerinde yedekleme planlarına sahip olunmalıdır. Web sitelerinin yedeklenmesi, olası bir sorunda kolay bir şekilde sitenin yayına devam etmesine imkan tanır. Kötü amaçlı yazılımlar, saldırılar, hosting sunucularında meydana gelen arızalar nedeniyle tüm site verileri kaybedilebilir. Web sitesinin düzenli bir şekilde yedeklenmesi ise bu tür sorunlarda B planı olarak sitenin yayın hayatına devam etmesini kolaylaştırmaktadır. 

Bir web sitesinin yedekleme işlemlerinde hizmet sağlayıcısının kontrol paneli üzerinden işlemler yapılabilmektedir. Yedeklemelerde farklı teknikler ve yöntemler bulunmaktadır. Kişiler kendi kullanımlarına bağlı olarak en uygun bulduğu yolu tercih ederek hosting yedekleme işlemlerini tamamlayabilmektedir.

Web Site yedeklemesi neden ve hangi sıklıkla yapılmalıdır?

Web sitelerinin yedeklenmesi; web sitelerin dosyalarını veritabanlarını güncel tarih itibariyle kopyalama işlemini içerir. Mevcut yedek, farklı bir sunucu üzerinde çalıştırılabileceği gibi sitede yaşanan olası sorunlarda da yine web site sahiplerinin en güncel yedek üzerinden hizmet vermeye devam etmesini sağlar. Hizmette herhangi bir kesinti yaşanmaması adına uygun sıklıkta web site yedeklerinin alınması gerekmektedir. Dünya genelinde WordPress tüm web sitelerini yüzde 40,7’sine sahiptir. Bu durum güvenlik konusunda riskleri de beraberinde getirmektedir. Dünya genelinde yaşanan saldırılar ve tespit edilen açıklar üzerinden yapılan hack girişimleri, milyonlarca web site sahibine maddi ve manevi olarak zarar yaşatabilmektir. Üstelik saldırı ve hack gibi durumların büyük bir bölümünün WordPress güvenlik açıkları üzerinden gerçekleştirilmesi, web site sahiplerinin çok daha dikkatli olmasını gerektirmektedir. WordPress başta olmak üzere farklı içerik yönetim sistemleri ya da scriptler ile hazırlanmış olan web sitelerinin tümü, uygun bir şekilde yedeklenebilir. 

Web siteleri için yedekleme konusunda en çok merak edilen detaylardan bir tanesi de yedekleme sıklığının nasıl belirlenmesi gerektiğidir. Kurumsal bir web sitesi sürekli yeni bir içerik girişi yapmıyorsa web site yedeklerini içerik girişlerine göre belirleyebilir. Böylece 15 günde bir ya da haftada bir yedek alınarak sitenin güvenliği sağlanabilmektedir. E ticaret sitesi ya da haber sitesi gibi içeriğin yoğun bir şekilde girildiği web sitelerinde ise yedekler olabildiğince sık aralıklar ile alınmalıdır. Günlük ya da iki günde bir alınabilecek yedek ile olası bir sorunda, minimum zarar yaşanması sağlanabilir.

Hosting Yedekleme Nasıl Yapılır?

Hosting yedeklemede, WordPress gibi sistem kullananlar farklı eklentiler üzerinden zamanlama yaparak otomatik bir şekilde yedek alınmasını sağlayabilir. Genel olarak yedeklemelerde otomatik ve manuel olarak iki farklı türde işlemler yapılabilmektedir. Ayrıca pek çok hizmet sağlayıcısı, web site sahiplerinin kolay bir şekilde yedek alabilmesi adına özel araçlar sunmaktadır. Kişiler mevcut durumlarını kontrol ederek, en uygun yedekleme sistemini tercih etmelidir. Yedekleme konusunda özellikle Cpanel gibi özel yönetim panellerinde bulunan yedekleme özellikleri, en çok tercih edilen yöntemdir. 

FTP ve phpMyAdmin ile web site yedeği alma 

Yedek alma konusunda en yaygın yöntemlerden bir tanesi FTP ve phpmyadmin üzerinden yedek almaktır. FTP ile erişim sağlanacak hosting alanında, web sitesinin tüm verileri kolayca kopyalanarak bir bilgisayarda ya da uzak masaüstünde depolanabilir. Bu işlemlerin yapılabilmesi için kullanıcıların güvenli bir FTP programına ihtiyacı vardır. Bu alanda en popülerler programlardan bir tanesi olan Filezilla FTP programı olarak tercih edilebilir.  Filezilla kurulumu tamamlandıktan sonra web sitenin mevcut FTP bilgileri programa girilerek sitenin sunucularına erişim sağlanabilir. Ardından web site dosyalarının bulunduğu en üst dizin ya da klasör, bilgisayara indirilerek dosya aktarımı kolayca tamamlanabilir. Web sitesi yedekleme konusunda en kolay yöntemlerden bir tanesi olan bu işlemlerde aynı zamanda veritabanı kullanılıyorsa, phpmyadmin ya da veritabanı için tercih edilen diğer programlar üzerinden yedekleme yapılmalıdır. Veritabanı yedekleme sırasında ise site için kullanılan veri tabanı phpmyadmin  ana ekranından seçilmelidir ve ardından açılacak sağ taraftaki menüden dışarı aktar (export) seçeneği ile veritabanı SQL  formatında indirilmelidir. 

Yapılacak olan tüm bu işlemler web site yedeklemeleri için tercih edilecek en kolay yollardan birisidir İndirilen içerikler olası bir hack ya da sorunun ardından aynı şekilde web sitelerine geri yüklenebilmekte ve mevcut yedek ile web sitenin yayın yapması sağlanabilmektedir.

Cpanel ile web site yedeği alma 

Cpanel kullanan kullanıcılar, panelde yer alan yedekleme programı üzerinden daha hızlı bir şekilde yedek alma şansına sahiptir. Üstelik bu seçenek, olası bir saldırı sonrasında daha hızlı bir yedek yükleme imkanı sunar. Bu işlemlerin yapılabilmesi adına öncelikle site CPanel girişi sağlanmalıdır. Ardından dosyalar başlığı altında yer alan yedekleme bölümünden site yedeklemesi indir seçeneği takip edilerek ana dizin üzerinde bir yedek oluşturulması kolayca sağlanabilir. Yedek oluştur seçeneğine tıkladıktan sonra sitenin dosya büyüklüğüne bağlı olmakla birlikte kısa süre içerisinde sitenin yeni bir yedeği oluşturulacaktır. Kullanıcılar aynı ekranda yer alan e mail adresi bölümüne e mail adreslerini yazarak yedekleme işlemleri bittiğinde bildirim alma imkânına sahiptir. 

Tamamen otomatik bir şekilde hazırlanacak olan yedek sitenin mevcut hosting dizininde indirme için hazır olacaktır. Yedek alındıktan sonra FTP ya da yine Cpanel üzerinden site dosyalarına erişim sağlayacak olan kullanıcılar, mevcut yedeği indirerek bilgisayarlarında ya da bulut sunucularda saklayabilme imkânına sahiptir. Bu şekilde alınacak olan yedekler, ana dizinden silinmediği takdirde sürekli saklanabilir. Bu yedekler için kolay bir şekilde kontrol sağlanmaktadır. Kullanıcılar yedeklerini kaybetse dahi ama dizinden silinmediği için aynı ekran üzerinden indirilebilecek yedekleri görüntüleyerek istenilen yedek kolayca bilgisayara indirilebilir. 

WordPress gibi farklı kullanıcılar ücretli ve ücretsiz pek çok farklı yedekleme eklentisine sahiptir. Mevcut programlar, belirlenen zaman aralıklarında yedeklerin alınmasını ve güvenli bir şekilde istenilen yerde saklanmasını desteklemektedir. Özellikle Google Drive gibi kişisel kullanılan alanlara yapılacak yedekleme işlemi ile kullanıcıların web site yedekleme işiyle uğraşmadan güvenli bir şekilde yedek almasına imkan tanınır. Kişisel tercihlere bağlı olarak belirtilen yedekleme yollarından birisini tercih ederek web sitenizi güven altına alabilirsiniz.

Venitron ile yedeklemede bir adım önde olun!

Sunucu ve diğer hizmetlerinde özel yedekleme hizmeti sunan Venitron ile yedek konusunda en hızlı ve güvenli çözümü elde edebilirsiniz. Periyodik cPanel yedeği, periyodik Plesk yedeği, periyodik Directadmin yedeği, periyodik web site yedekleme ve Veeam backup gibi pek çok alternatif hizmete sahip olan Venitron, güvenli bir hizmet verdiği gibi yedekleme gibi arka planda ihtiyaç duyulan diğer hizmetlerde de en uygun ve ekonomik seçeneği sunmaktadır. Venitron tarafından sunulan seçenekleri hemen inceleyerek, yeni bir hosting paketi satın alabilir ve siteniz için sunulan avantajlı hizmetlerden yararlanmaya sizler de başlayabilirsiniz. Sunucu, hosting ya da yedekleme gibi diğer hizmetlerle ilgili yaşadığınız sorunlarda da Venitron müşteri temsilcilerinden destek alabilirsiniz. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here