Bir web sitesine erişimde herhangi bir kesintinin olmaması gerekmektedir. Bu nedenle de web site dosyaları ve veritabanlarının, erişilebilir sunucularda barındırılması önemlidir. Mevcut gereksinimlerin karşılanabilmesi adına geliştirilen sistemler, hosting olarak adlandırılmaktadır.

Hosting Nedir? 

Web sitelerinin barındırılması amacıyla geliştirilen ve online sunucular üzerinde bölümlendirilmiş özel alanlar hosting olarak adlandırılmaktadır. Mevcut sunucuların özellikleri değişkenlik gösterse de temel hedef kesintisiz bir şekilde erişimin sağlanabilmesidir. Sunucularda web sitelerinin barındırma ihtiyacını karşılamak adına geliştirilen hosting hizmeti, hosting sağlayıcılar tarafından sağlanmaktadır. Yeni bir web sitesi ya da kesintisiz bire erişimin gerektiği online projelerde, hosting seçenekleri arasından uygun olanlar tercih edilerek mevcut çalışma hayata geçirilebilmektedir. 

Hosting Türleri Neler?

İşletim sistemlerine göre farklılık gösteren sunucularda Linux ve Windows hosting olarak iki farklı çeşit bulunmaktadır. Kişilerin mevcut projelerine göre uygun hosting türlerinden birisini seçmesi gerekir. Bu iki temel başlık altında ise farklı ihtiyaçları karşılayabilecek kapasitede paketler ve seçenekler oluşturularak sunulmaktadır. Hizmet alınacak hosting firmasın mevcut paketleri ve paket fiyatları doğrultusunda da hizmet alınabilmektedir. 

Paylaşımlı hosting

Standart hosting paketlerinin yetersiz kaldığı durumlarda ve yüksek trafiğe sahip web sitelerinde daha yüksek özellikler gerekmektedir. Bu aşamada ise en cazip ilk seçenek paylaşımlı hostingtir. Güçlü sunucularla sağlanan bu hizmet sayesinde limitlerin oldukça yüksek olduğu hosting seçenekleri, kişilerin sitelerindeki mevcut gereksinimlerini karşılayabiliyor.

VPS Sanal Sunucu

Paylaşımlı hosting yerine tercih edilebilecek VPS sanal sunucu, sitelerin her birine farklı alanlara ve donanımlara sahiptir. Bu sayede sunucudaki bir sitede yaşanan problemden etkilenilmesi söz konusu değildir.  Yüksek uptime oranları ile siteler için istenen performans sunabilecek kapasitedeki bu sunucular fiyatlarıyla da daha farklı ücretlendirmelere sahiptir. 

WordPress Hosting

WordPress’in çok yaygın hale gelmesiyle birlikte WordPress’te ortaya çıkan ihtiyaçlara göre özel olarak yapılandırılan WordPress hosting, artık oldukça yaygın bir kullanıma sahip. WordPress üzerine kurulu sitelerde tercih edilebilecek WordPress, sistemle tam uyumlu olduğu gibi kullanımda da pratiklik sunuyor.

Dedike Sunucu

Hosting türlerine göre sunucu bazlı bir çözüm olarak ön plana çıkan dedike sunucuda, mevcut sunucunun tamamı kişilere tahsis edilmektedir. Sunucunun belirtilen tüm kaynakları ve donanımları tek bir kişi tarafından kullanılır. Özellikle kurumsal ölçekteki sitelerde ya da e ticaret sistemlerinde güvenlik ve yüksek performans için tercih edilir. 

Hostinge Ek Olarak Opsiyonel Hizmetler ve Özellikler Nelerdir?

Her hosting sağlayıcısı, müşterilerinde memnuniyet yaratmak adına hosting ile birlikte ek özellikler ve fırsatlar sunabilmektedir. Bu noktada firmalara göre özel ayrıcalıklar olsa da yaygınlık kazanmış özellikler de bulunmaktadır.  Bu aşamada dikkat çeken ilk özellik ücretsiz SSL sertifikasıdır. HTTPS ile yapılandırılmış sitelerin tarayıcılar ve kullanıcılar tarafından güvenliğinin öğrenilmesini sağlayan SSL sertifikası, siteler için önemli bir destek sağlamaktadır. Bununla birlikte hosting hizmetiyle birlikte belirli limitlerde e-mail desteği, yedekleme gibi hizmetler de sunulabilmektedir.

En İyi Hosting Hizmeti Nasıl Seçilir? 

En iyi hosting hizmeti için öncelikle olarak hizmet alınacak firmanın doğru belirlemesi gerekir. Uzun zamandan beri sektörde yer alan, müşteri değerlendirmelerinde olumlu dönüşler alan ve hızlı bir teknik destek bölümüne sahip olan firmalar öncelikli olarak değerlendirilmelidir. Bununla birlikte şirketlerin güçlü sunuculara sahip olması gerekir. Böylece iyi bir hizmet alınacağı gibi hosting için beklentileri karşılayacak bir performans da elde edilebilir. Hosting seçiminde tüm şartları sağlayan seçenekler arasında ise fiyat – bütçe doğrultusunda karar verilebilir.

Venitron ile Doğru Başlangıç Yapın!

Venitron başlangıç düzeyinden profesyonel düzeye kadar her bir kullanıcı için en uygun çözümleri barındıran bir hosting firmasıdır. Yıllardan beri Türkiye’de en çok tercih edilen ve dijital çözümleriyle fark yaratmayı başaran Venitron sayesinde siz de doğru bir başlangıç yapabilirsiniz.

Venitron hosting hizmetlerinde WordPress hosting, sınırsız hosting, kurumsal hosting, Linux hosting, Windows hosting, DirectAdmin hosting, plesk hosting ve cpanel hosting gibi farklı yapılandırılmış hosting seçenekleri bulunmaktadır.  Bu sayede farklı gereksinimleri bulunan web projelerinde Venitron’un hosting seçeneklerinden en uygun olanı tercih edebilirsiniz. Üstelik bayi seçeneklerini değerlendirmek isteyenler için DirectAdmin bayi, plesk bayi ve cPanel bayi gibi alternatiflere sahip Venitron ile uygun fiyatlarla hızlı ve performanslı bir hosting hizmeti alınabilmektedir.  

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here