Hosting web sitelerine ait dosyaların kesintisiz internet bağlantısına sahip güçlü sunucularda barındırılmasını sağlamaktadır. Ancak yeni bir site açacak ve yayın yapacak ya da mevcut sitesini farklı bir hosting sağlayıcısına taşıyacak kişiler için hosting fiyatlarının farklı olması, çeşitli sorunlara yol açmaktadır. Kullanıcıların fiyat performans ve beklentileri doğrultusunda en iyi seçimi yapabilmesi adına “Hosting Fiyatlarını etkileyen Unsurlar Neler?” konusunda bilgi sahibi olması, seçimlerde başarılı olmasını sağlayacaktır. 

Hosting Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Hosting fiyatlarını en çok etkileyen unsur, mevcut hostingin türü, başlangıç seviyesi ile paylaşımlı bir sunucu arasında ciddi bir fark olacaktır. RAM, CPU gibi sunuculardaki diğer donanım özellikleri de yine fiyat üzerinde etkilidir.

Ortalama bir web sitesi için tercih edilebilecek paylaşımlı hosting;  sunucunun diğer kullanıcılarla ortak kullanılması prensibine dayanmaktadır. Tek bir sunucu, kişiye tahsil edilmediğinden dolayı fiyat olarak da ekonomik olacaktır. Bu durumun tam tersi olarak paylaşımın olmadığı ve genellikle dedicated sunucu olarak adlandırılan seçenekler ise sunduğu bu özel kullanım nedeniyle daha yüksek fiyatlara sahip olmaktadır. Bu iki hosting türü arasında yer alan VPS sunucularda ise daha kişisel kullanım ve özel yapılandırma imkanları bulunur. Paylaşımlı hostinge göre daha cazip ve dedicated hostinge göre de daha ekonomi olan VPS sunucular, kişilerin ya da kurumsal müşterilerin beklentileri doğrultusunda tercih edilmektedir.  Belirtilen detaylar, tüm hosting sağlayıcılarının fiyatlandırmasında genel prosedürlerdir. Ancak iki önemli şirketin benzer özelliklerdeki aynı paketlerinde dahi fiyat farkları, kullanıcılarda soru işaretlerine neden olabilmektedir. Bu nedenle kişilerin en iyi hizmeti tercih etmesi adına hosting seçimi yaparken sormanız gereken soruları doğru yanıtlaması gerekir.  Bu doğrultuda tercih edilecek hosting ya da sunucuda üzerinde düşünülmesi gereken konular şöyledir;

 • Minimum donanım gereksinimleri
 • Depolama alanı 
 • Bant genişliği
 • Yenileme fiyatları
 • Linux ya da Windows gibi hangi dil desteğine ihtiyaç duyulacağı
 • SSL sertifikası, mail ve yedekleme konusunda beklentilerin neler olduğu 
 • Paket yükseltme seçeneklerindeki ek fiyatlandırmalar
 • Hosting sağlayıcısı tarafından sunulan panelin özellikleri ve basit olup olmadığı
 • Satın alınacak paket için desteklenen web site sayısı
 • Hosting sağlayıcısının kullandığı veri merkezinin aynı ülkede olup olmadığı
 • Ücretsiz site taşıma desteği
 • Canlı destek ya da destek taleplerine yönelik firmanın tutumunun ne olduğu 

Hosting Fiyatlarında Nelere Dikkat Edilmeli?

Bu soruların yanıtlanması, kişiler için gerekli olan hostinge yönelik sınırların belirlenmesini sağlar. Özellikler belirlendikten sonra hosting fiyatına etki eden aşağıdaki özelliklere göre seçim yapılması, sorunsuz ve doğru hostingin belirlenmesini sağlar.

Hız

Yavaş açılan bir web sayfası, ne kadar güçlü olursa olsun hosting konusunda beklentileri karşılamayacaktır. Bu nedenle SSD gibi özeliklerden yana tercih yapılması gerekirken tüm bunların ek ücret yaratacağı unutulmamalıdır. Ayrıca hız için veri merkezinin konumu da oldukça önemli. Web sitesinin hedef kitlesinin bulunduğu bölgeye en yakın veri merkezleri, en iyi hızın alınmasını sağlar. Hızı arttırmayı sağlayan Litespeed Cache gibi özellikler hosting firmaları tarafından ücretsiz olarak sunuluyor. Fiyatlandırmada bu tip ek özellikleri de mutlaka değerlendirmelisiniz. 

Bant Genişliği ve Depolama Alanı 

Bant genişliği arttıkça, hosting fiyatları da yükselir. Yüksek trafik alan siteler için daha yüksek bant genişliklerine ihtiyaç vardır. Paylaşımlı hosting seçeneklerinin büyük bir kısmında bu konuda herhangi bir sınır bulunmaz. Bu nedenle en iyi fiyat için bant genişliği kriterleri doğrultusunda farklı hosting türlerinin karşılaştırılması gerekebilir. Depolama alanı da benzer şekildedir. Çok fazla resim ve veri bulundurulacaksa, daha büyük alanlar tercih edilmelidir. Her bir etken, fiyatlandırmayı arttırır.

Desteklenen Diller

Hosting hizmetlerinde Linux ve Windows gibi farklı işletim sistemleri kullanılır. ASP gibi diller kullanılmak istendiğinde Windows tek seçenek olurken, Windows lisans fiyatları nedeniyle bu tür hostinglerde fiyatlar daha da yükselir. Windows ve Linux hosting ücretlerinde farklılıkların olmasının en önemli nedeni bu lisans ücretidir.

Venitron’u Tercih Edin, En Uygun Hosting Fiyatları ve Hızlı Destekten Yararlanın

Türkiye’de hosting ve domain gibi dijital çözümlerde en çok tercih edilen firmalardan birisi olan Venitron, hızlı altyapısı ve destek seçenekleriyle sorunsuz bir hizmet sunmaktadır. Paketleri inceleyebilir, en uygun hosting fiyatlarından yararlanmak için hemen müşteri temsilcisiyle iletişime geçebilirsiniz. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here