Tarayıcılarda ve web site optimizasyonlarda sıklıkla kullanılan cache, bir önbellek sistemidir. Çeşitli avantajlar sunan ve bazı noktalarda dezavantajda yaşatabilen sistemin temel amacı kullanıcı deneyimini geliştirmektir.

Cache, Türkçede önbellek olarak tanımlanmaktadır. İnternette yapılan işlemlerin (girilen web siteleri, yüklenen resimler, doldurulan formlar vs.) bilgisayar belleğinde saklanmasını sağlayan cache, aynı sayfalara yeniden giriş yapılması halinde daha hızlı bir yükleme süresi sağlıyor. Önbellekte yer alan dosya ve verilere tekrar erişilmesi halinde aynı veriler tekrar tekrar yüklenmediğinden dolayı sayfa açılış hızları daha da artıyor. Günümüzde kullanılan tüm internet tarayıcıları, cache sistemini kullanmaktadır. Cache kullanımını engellemek adına gizli pencere ya da 3. parti uygulamalar kullanılabilmektedir. 

Cache sistemi sadece internet tarayıcılarında yer almaz. Çeşitli uygulamalarda da tercih edilen cache, uygulamalara daha hızlı erişim sağlanmasını mümkün kılıyor. Açışı sürelerinin kısalması ise cachenin sağladığı en önemli avantaj. Ancak belirli aralıklarla cache temizliği yapılması gerekmektedir. Özelikle yoğun kullanımlarda boyutu artacak cache, performans sorunlarına yol açabilmektedir. Bu tür durumları önlemek adına ise cache temizliğinin yapılması yeterlidir. Bilgisayarların dışında tablet ve cep telefonlarındaki sistem ve uygulamalarda da cache sistemi kullanılmaktadır. Standart bir mobil uygulamada, telefondaki cache ve veriler silindiği takdirde uygulama ilk kurulduğu güne dönecektir. Böylece uygulamanın en baştan yapılandırılması gerekmektedir. Bu nedenle çoğu uygulama ve oyunda yaşanan hatalarda, cache temizliği yapılması sorunların giderilmesini sağlamaktadır.

Cache Avantajları Neler?   

Cache ile sağlanan en önemli avantaj hızdır. Daha hızlı yüklenen site ve uygulamalar ile pratik bir kullanım sağlanabilir.

Web site yöneticileri tarafından sitelerde yapılacak özel cache optimizasyonu, web sayfalarının daha hızlı açılmasını sağlar. Böylece ziyaretçiler daha hızlı web siteleri ile daha iyi bir deneyim elde edebilir. Tüm bunlar ise sitenin SEO çalışmalarına olumlu katkı sağlar.

Cache Dezavantajları Neler?

Önbellekleme, sağladığı hız kadar bazı durumlarda çeşitli sorunlara da yol açmaktadır. Öyle ki önbelleğe alınan veriler, bilgisayarda depolanır. Bu dosya içerisinde kişisel veriler de yer alabileceğinden dolayı veri güvenliği noktasında büyük bir risk taşıyabilir. Bilgisayara yapılacak olası sızıntıda, çok önemli veriler ele geçirilebilir. 

Ayrıca cache sistemini bilmeyen kullanıcılar, cache temizliği yapmayacağından dolayı cache dosyalarının çok büyük boyutlara ulaşmasına neden olabilir. Bu tür senaryolarda ciddi performans ve depolama alanı sorunları yaşanabilmektedir.  

Cache Temizleme Nedir?

Cache temizliği yapılması oldukça kolaydır. Cache temizliği işlemlerinde kullanıcıların kullandığı tarayıcı ayarlarına giriş yapması ve geçmiş verileri üzerinden temizlik işlemleri yapması, cache temizliği için yeterli olacaktır. Bilgisayarda daha pratik bir şekilde cache temizliği yapmak isteyenler ise CCleaner gibi özel olarak geliştirilen uygulamaları da tercih edebilir. Mevcut uygulamalar tarayıcıların yanı sıra bilgisayarda kullanılan uygulamaları da desteklemektedir. Tarayıcı kullanan kişilerin cache sistemini bilmesi ve temizlik yapmayı ihmal etmemesi her zaman için en iyi tarayıcı deneyimi sunmaktadır. Ancak temizlik konularda yeterli bilgisi bulunmayanlar aşağıdaki tarayıcılara yönelik belirtilen adımları takip ederek tarayıcı cache temizliği yapabilir. 

Tarayıcıların Cache Dosyaları Nasıl Temizlenir?

Google Chrome Cache Temizleme

Google Chrome’da cache temizliği yapmak adına ayarların açılarak gizlilik bölümüne erişilmesi gerekir. Bu bölümde yer alan tarama verilerini temizle seçeneği seçilmelidir.

İlgili seçim sonrasında yapılacak temizlik ile ilgili çeşitli seçenekler ekrana gelecektir. Bu ekranda kullanıcıların kişisel tercihlerine göre seçim yapması ve ardından temizle butonuna tıklaması yeterlidir. Google Chrome cache temizliğinde 15 dakikadan tüm zamanlara kadar istenilen süre içerisindeki cache verileri silinmesi mümkündür. Cache temizliğine hızlı bir şekilde erişmek isteyen kullanıcıların Chrome açıktan sonra Windows işletim sisteminde Ctrl + Shift + Delete, Mac OS’te ise ” Command + Shift + Delete tuş kombinasyonlarını kullanması yeterlidir.

Mozilla Firefox Cache Temizleme

Mozilla Firefox’ta ise yine ayarlar üzerinden advance seçeneği takip edilmelidir.

Açılacak yeni pencerede ağ ya da network altında yer alan cache bölümünde yer alan temizleme seçeneğini seçilmesi yeterlidir. Mozilla için düzenlenen kısa yollar, Chrome ile aynıdır.

Opera Cache Temizleme

Opera cache temizleme konusunda en pratik olan tarayıcılardan birisidir. Uygulama açıldıktan sonra tercihler bölümünden gizlilik ve güvenlik sekmesine geçiş yapılmalıdır. Bu bölümde yer alan tarama verilerini temizle seçeneği ile veriler kolayca silinebilir.

Safari Cache Temizleme

Safari kullanan kullanıcıların cache temizliği için tercihleri açtıktan sonra gizlilik bölümünde yer alna web site verilerini yönet seçeneği ile silme işlemlerini yapması mümkündür.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here